Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 października 2018, Juliana, Łukasza, Bogumila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Co kryje wnętrze kościoła św. Małgorzaty?

Co kryje wnętrze kościoła św. Małgorzaty? Data publikacji: 10 maja 2018Do końca maja potrwają prace archeologiczne na terenie i przy kościele Świętej Małgorzaty w Bytomiu. Archeolodzy z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu już dokonali pierwszych odkryć. Teraz prowadzą intensywne prace wewnątrz świątyni, gdzie natrafiono na kamienną konstrukcję.

Dzięki wykopaliskom udało się nam dotrzeć nie tylko do konstrukcji kamiennej, wcześniej odkryliśmy również groby dziecięce, prawdopodobnie z XIX wieku, a w nich okucia trumien i krzyżyki. Ponadto podczas prac archeologicznych prowadzonych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz kościoła, natrafiliśmy na ceramikę, najstarszą z XII-XIII wieku oraz średniowieczne i nowożytne monety – mówi Beata Badura z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Prace, których główna część przypada na wnętrze kościoła św. Małgorzaty, będziemy prowadzić do końca maja. Archeologia jest jednak nieprzywidywalna i w przypadku istotnych odkryć, zakres prac może zostać zwiększony, a termin zakończenia wykopalisk może ulec przesunięciu  – dodaje Beata Badura.

Efekty prac bytomskich archeologów widoczne są na załączonych zdjęciach. W kilku miejscach wewnątrz kościoła, podczas prac archeologicznych, odkryto dawną konstrukcję kamienną, która jest przedmiotem dalszych badań. Czy są to jednak pozostałości po nieistniejącym już kościele romańskim? Odpowiedź poznamy już wkrótce, bowiem w dalszym ciągu prowadzone są tam prace.

Przypomnijmy, że badania archeologiczne, które od kilku tygodni trwają na terenie kościoła św. Małgorzaty były możliwe dzięki realizacji projektu „Konserwacja i zachowanie zabytkowego kościoła Św. Małgorzaty w Bytomiu”, na którego Werbiści /prowadzący parafię pw. Świętej Małgorzaty/ uzyskali dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji w wysokości prawie 2,3 mln złotych.

Całkowity koszt prac wyniesie około 2,4 mln zł, a w jego ramach zostanie wykonana: instalacja centralnego ogrzewania, co wymaga zerwania posadzki wewnątrz kościoła, izolacja fundamentów, naprawa dachu i wieży wraz z odwodnieniem, czyszczenie, naprawa i konserwacja witraży, uzupełnienie ubytków w elewacji obiektu sakralnego, prace konserwacyjne posadzek, ścian i stropów, a także montaż monitoringu wokół kościoła.

Warto dodać, że podstawą prac archeologicznych są wykonane w 2009 roku przez krakowską firmę Zakład Badań Nieniszczących KPG Sp z o.o  nieinwazyjne badania georadarowe, które wykazały aż trzy zmiany w podłożu w obrębie kościoła oraz jedną poza obiektem sakralnym. Na  chwilę obecną trwające badania wykopaliskowe zweryfikowały pozytywnie dwie z nich.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.