Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Cmentarz Mater Dolorosa

Data publikacji: 4 grudnia 2013Cmentarz, obecnie zarządzany przez rzymskokatolicką parafię św. Trójcy, założono w latach 60. XIX wieku. W kilkanaście lat później na cmentarzu stanął zaprojektowany przez Hugo Herra neogotycki kościół cmentarny MB Bolesnej. W jego podziemiach znajduje się krypta, w której spoczywają doczesne szczątki bytomskiego duchowieństwa, w tym znanego księdza-poety Norberta Bonczyka. Naprzeciw kaplicy grób zmarłego w 1874 roku proboszcza mariackiego Józefa Szafranka. Pod murem cmentarnym od strony zachodniej znajduje się zespół kaplic grobowych z przełomu XIX i XX wieku, między innymi rodzin Schastoków, Garusów i Hakubów. Do niedawna kompletnie zdewastowane, od kilku lat odnawiane są społecznym wysiłkiem mieszkańców Bytomia, którzy środki na ten cel ofiarują podczas dorocznej kwesty w dniu Wszystkich Świętych. Spośród wielu wybitnych osobistości pochowanych na Mater Dolorosa warto wspomnieć wybitnego burmistrza Georga Brüninga czy założycielkę słynnego koncernu "Katolik" Ludwikę Radziejewską.

Autor: Paweł

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.