Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 marca 2018, Józef, Bogdan, Marek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Cmentarz Mater Dolorosa

Data publikacji: 4 grudnia 2013Cmentarz, obecnie zarządzany przez rzymskokatolicką parafię św. Trójcy, założono w latach 60. XIX wieku. W kilkanaście lat później na cmentarzu stanął zaprojektowany przez Hugo Herra neogotycki kościół cmentarny MB Bolesnej. W jego podziemiach znajduje się krypta, w której spoczywają doczesne szczątki bytomskiego duchowieństwa, w tym znanego księdza-poety Norberta Bonczyka. Naprzeciw kaplicy grób zmarłego w 1874 roku proboszcza mariackiego Józefa Szafranka. Pod murem cmentarnym od strony zachodniej znajduje się zespół kaplic grobowych z przełomu XIX i XX wieku, między innymi rodzin Schastoków, Garusów i Hakubów. Do niedawna kompletnie zdewastowane, od kilku lat odnawiane są społecznym wysiłkiem mieszkańców Bytomia, którzy środki na ten cel ofiarują podczas dorocznej kwesty w dniu Wszystkich Świętych. Spośród wielu wybitnych osobistości pochowanych na Mater Dolorosa warto wspomnieć wybitnego burmistrza Georga Brüninga czy założycielkę słynnego koncernu "Katolik" Ludwikę Radziejewską.

Autor: Paweł

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.