Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 października 2017, Lucyny, Malgorzaty, Wiktora

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Czas - Miejsca - Ludzie

Obozy koncentracyjne, jenieckie i inne miejsca internowania są tematem czesko – polskiej publikacji „Czas – Miejsca – Ludzie. Nazistowski system obozów w latach drugiej wojny światowej”. Zapraszamy na promocję tej książki do Muzeum Górnośląskiego 25 października.

Nowe atrakcje w miechowickim schronie

Nowa prezentacja multimedialna w technologii Dolby Surround, wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć poświęconych tajemnicy Szybu Południowego KWK Miechowice oraz pamiątki związane z Górnym Śląskiem. To najnowsze atrakcje w schronie przy ul. Kasztanowej w Bytomiu - Miechowicach.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Cmentarz Mater Dolorosa

Data publikacji: 4 grudnia 2013Cmentarz, obecnie zarządzany przez rzymskokatolicką parafię św. Trójcy, założono w latach 60. XIX wieku. W kilkanaście lat później na cmentarzu stanął zaprojektowany przez Hugo Herra neogotycki kościół cmentarny MB Bolesnej. W jego podziemiach znajduje się krypta, w której spoczywają doczesne szczątki bytomskiego duchowieństwa, w tym znanego księdza-poety Norberta Bonczyka. Naprzeciw kaplicy grób zmarłego w 1874 roku proboszcza mariackiego Józefa Szafranka. Pod murem cmentarnym od strony zachodniej znajduje się zespół kaplic grobowych z przełomu XIX i XX wieku, między innymi rodzin Schastoków, Garusów i Hakubów. Do niedawna kompletnie zdewastowane, od kilku lat odnawiane są społecznym wysiłkiem mieszkańców Bytomia, którzy środki na ten cel ofiarują podczas dorocznej kwesty w dniu Wszystkich Świętych. Spośród wielu wybitnych osobistości pochowanych na Mater Dolorosa warto wspomnieć wybitnego burmistrza Georga Brüninga czy założycielkę słynnego koncernu "Katolik" Ludwikę Radziejewską.

Autor: Paweł

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.