Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Chcesz zmienić ogrzewanie? Powiedz jakie masz plany!

Chcesz zmienić ogrzewanie? Powiedz jakie masz plany! Data publikacji: 20 kwietnia 2018Dla tych mieszkańców, którzy sami ogrzewają swoje domy nadszedł czas, kiedy można nie myśleć o opale czy rachunkach za gaz. Bez względu na porę roku Bytom pamięta o działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza. Rozpoczęły się prace nad aktualizacją Programu ograniczenia niskiej emisji. Do 23 maja potrwa gromadzenie opinii mieszkańców na temat ich potrzeb inwestycyjnych związanych ze zmianą systemu ogrzewania na ekologiczny.

Przygotowywany przez nas dokument pozwoli nam ubiegać się o środki na realizację działań z zakresu ochrony powietrza w gminie. Pozyskane pieniądze zasilą pulę, która możliwi mieszkańcom korzystanie z dotacji na wymianę nieekologicznych systemów ogrzewania – mówi Maciej Koźmiński, kierownik Referatu Przyrody UM.

Warto przypomnieć, że nad problemem ograniczenia niskiej emisji Bytom pracuje już od lat. Na mocy uchwały w sprawie regulaminu określającego zasady udzielania dotacji osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym, wsparcie gminy mogą otrzymać mieszkańcy, którzy wymienili stary piec węglowy na system ogrzewania gazem, olejem opałowym, energią elektryczną czy przy użyciu ekologicznego niskoemisyjnego kotła węglowego.

Obecnie mieszkańcy mogą starać się o dotację wysokości 70% kosztów zakupu urządzeń grzewczych, lecz nie większej niż 1500 zł – wyjaśnia Maciej Koźmiński.

Nowy dokument umożliwi gminie pozyskanie dodatkowego dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na wymianę ogrzewania węglowego na ekologiczny. Aby starać się o dofinansowanie, niezbędne są informacje o potrzebach inwestycyjnych bytomian posiadających tytuł prawny do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Zachęcamy mieszkańców do poświecenia kilku minut i podzielnia się z nami swoimi planami na modernizację ogrzewania. Co istotne, jeśli planujemy montaż instalacji solarnej i fotowoltaicznej, również warto o tym powiedzieć – mówi Maciej Koźmiński.

Druki ankiety zostały udostępnione w Punkcie Informacyjnym w holu głównym Urzędu Miejskiego przy ul. Parkowej 2, gdzie również po wypełnieniu należy je złożyć. Zaktualizowany Program Ograniczenia Niskiej Emisji ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Ankietę można wypełnić również szybko i wygodnie w formie elektronicznej:
http://www.niskaemisja.ekoscan.pl/aktualnosci-bytom
https://tinyurl.com/y7mkj4ut

Autor: AK
Zdjęcia: www.pixabay.com

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.