Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 października 2018, Florentyny, Ambrozego, Gawla

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Cenne inicjatywy z bytomską historią w tle

Cenne inicjatywy z bytomską historią w tle Data publikacji: 13 marca 2014Nie chciałbym traktować tych pieniędzy, jako pomocy. Dla mnie to symboliczny gest i życzyłbym sobie, by budowa Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR była naszym wspólnym dziełem – mówił Gabriel Tobor, burmistrz Radzionkowa, który na zaproszenie prezydenta Damiana Bartyli, gościł dziś na spotkaniu z dziennikarzami. 

25 tys. zł, bo o tej kwocie mowa, przekaże Bytom na stworzenie w Radzionkowie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. Decyzję w tej sprawie podjęli na ostatniej sesji bytomscy radni. W lutym 2015 roku, w 70- tą rocznicę deportacji do Związku Sowieckiego, w Radzionkowie zostanie otwarte Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.  W sprawie jego utworzenia gmina Radzionków zawarła w 2012 roku umowę z katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Według koncepcji placówka ma się zajmować gromadzeniem i udostępnianiem materiałów dotyczących deportacji, stworzyć ofertę edukacyjną zarówno dla młodzieży, studentów, jak i osób dorosłych, a także prezentować na stałej ekspozycji pamiątki związane z deportacjami. Zaprezentowany podczas spotkania w Biurze Promocji Bytomia projekt zagospodarowania starego radzionkowskiego dworca jest imponujący. Muzeum będzie mieć multimedialny charakter. Część ekspozycji zostanie zaaranżowana na bydlęce wagony, nawiązujących do tych, którymi wywieziono dziesiątki tysięcy ludzi. Z samego Bytomia deportowano 6,5 tys. osób.

Trzeba pamiętać, że właśnie w Bytomiu zrodziła się idea upamiętnienia ofiar komunistycznego reżimu. W 1993 r. nakładem Towarzystwa Miłośników Bytomia wydano „Ofiary stalinizmu na ziemi bytomskiej 1945 – 1956” a w 2009 r. „Bytomskie martyrologium powojennych lat 1945-1956”. Nie brakowało też wystaw poświęconych tej tematyce m.in. w Muzeum Górnośląskim.

Wciąż trwa gromadzenie materiałów do ekspozycji. Posiadacze zdjęć, dokumentów, pamiątek rodzinnych związanych z tym okresem mogą je udostępnić i tym samym wzbogacić cenne zbiory. Więcej informacji na: www.deportacje45.pl.

Kolejnym tematem konferencji były bytomskie schrony przeciwlotnicze. Stowarzyszenie ProFortalicjum działające na rzecz ochrony zabytków architektury obronnej przedstawiło koncepcję zagospodarowania dwóch schronów na Placu Akademickim, które jesienią mają zostać udostępnione zwiedzającym. Od ubiegłego roku stowarzyszenie szukało sposobu na to, by udostępnić schrony zwiedzającym. Największym problemem okazało się podłączenie obiektów do prądu. Ostatecznie jednak  oba schrony zostały przekazane Stowarzyszeniu ProFortalicjum, w marcu udało się sfinalizować rozmowy z dostawcą energii elektrycznej.

Ogromnym atutem schronów jest ich położenie w samym centrum  miasta.  Kiedy otwieraliśmy je po raz pierwszy zrobiło się zbiegowisko, wiele osób chciało wejść z nami do środka. Jestem przekonany, że będzie to nie tylko świetna przestrzeń do tego rodzaju wydarzeń, ale też doskonała forma promocji Bytomia – mówi Dariusz Pietrucha ze Stowarzyszenia ProFortalicjum.

W planach jest uruchomienie w jednym ze schronów stałej, multimedialnej ekspozycji, podczas gdy drugi pełniłby rolę przestrzeni dla wystaw czasowych. Zanim to nastąpi trzeba będzie je odremontować. W Chorzowie ProFortalicjum udowodniło, że schrony mogą przyciągać setki tysiące zwiedzających, a pasjonatów tajemnic, jakie kryją bytomskie podziemia nie brakuje.


Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.