Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Całun

Data publikacji: 10 grudnia 2013Powiadali starsi ludzie, że działo się to bardzo dawno temu, bo aż w czternastym wieku. Wtedy to nad jedną z mogił cmentarza położonego przy mariackim kościele w Bytomiu codziennie, około północy, pojawiała się dziwna postać, przyobleczona w śmiertelny całun, który to zrzucała na jednym z grobów.

Po chwili zjawa jak gdyby płynąc w powietrzu, udawała się do przykościelnej dzwonnicy, w której to, w godzinie duchów, waliła w dzwony przez okrągłą godzinę, po czym przyodziawszy na powrót całun znikała w czeluściach mogiły. Mieszkańcy okolicznych domostw obserwowali to zjawisko przez kilka długich miesięcy.
Znalazł się pomiędzy nimi taki jeden, odważny młodzieniec, który postanowił zakraść się i zabrać z grobu porzucony całun. Gdy tego dokonał, zjawa momentalnie przemieniła się w psa, zeskoczyła z dzwonnicy i stanowczo zażądała zwrotu skradzionego okrycia. Przestraszony przemianą mężczyzna błyskawicznie odrzucił śmiertelny całun i w popłochu uciekł.
Od tego czasu zjawa nie przybyła w to  miejsce już więcej. Na pamiątkę tego wydarzenia śmiałek, który usiłował zjawie skraść całun, polecił wykonać w kamieniu przemienioną postać zjawy, figurę gotującego się do skoku psa i na trwale umieścić ją w narożniku zewnętrznej ściany bytomskiej świątyni.

[Gramer F.: Chronik der Stadt Beuthen in Oberschlesien, Beuthen 1863, s. 319; Perlick A.: Sagen der Stadt Beuthen, Beuthen 1926, s. 7-8; Wrodarczyk R.: Legendy starego Bytomia i okolic, Bytom 1994, s. 10]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.