Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 czerwca 2018, Gerwazy, Protazy, Julianna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Pojedź na miniobóz za 30 zł

Już od najbliższego poniedziałku, 11 czerwca ruszają zapisy na miniobozy w Kokotku. Jak co roku mogą w nich wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, którzy spędzą cztery dni w Harcerskim Ośrodku Wypoczynkowym. Pierwszy turnus już 24 czerwca.

Całun

Data publikacji: 10 grudnia 2013Powiadali starsi ludzie, że działo się to bardzo dawno temu, bo aż w czternastym wieku. Wtedy to nad jedną z mogił cmentarza położonego przy mariackim kościele w Bytomiu codziennie, około północy, pojawiała się dziwna postać, przyobleczona w śmiertelny całun, który to zrzucała na jednym z grobów.

Po chwili zjawa jak gdyby płynąc w powietrzu, udawała się do przykościelnej dzwonnicy, w której to, w godzinie duchów, waliła w dzwony przez okrągłą godzinę, po czym przyodziawszy na powrót całun znikała w czeluściach mogiły. Mieszkańcy okolicznych domostw obserwowali to zjawisko przez kilka długich miesięcy.
Znalazł się pomiędzy nimi taki jeden, odważny młodzieniec, który postanowił zakraść się i zabrać z grobu porzucony całun. Gdy tego dokonał, zjawa momentalnie przemieniła się w psa, zeskoczyła z dzwonnicy i stanowczo zażądała zwrotu skradzionego okrycia. Przestraszony przemianą mężczyzna błyskawicznie odrzucił śmiertelny całun i w popłochu uciekł.
Od tego czasu zjawa nie przybyła w to  miejsce już więcej. Na pamiątkę tego wydarzenia śmiałek, który usiłował zjawie skraść całun, polecił wykonać w kamieniu przemienioną postać zjawy, figurę gotującego się do skoku psa i na trwale umieścić ją w narożniku zewnętrznej ściany bytomskiej świątyni.

[Gramer F.: Chronik der Stadt Beuthen in Oberschlesien, Beuthen 1863, s. 319; Perlick A.: Sagen der Stadt Beuthen, Beuthen 1926, s. 7-8; Wrodarczyk R.: Legendy starego Bytomia i okolic, Bytom 1994, s. 10]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.