Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 października 2018, Florentyny, Ambrozego, Gawla

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytomskie szkoły na miarę potrzeb

Bytomskie szkoły na miarę potrzeb Data publikacji: 26 lipca 2017Ponad 1 mln 600 tys. złotych dofinansowania z Unii Europejskiej otrzymają cztery bytomskie zespoły szkół. Projekt „Szkoła na miarę potrzeb rynku pracy” ruszy po wakacjach.
 
Od 1 września uczniowie Technikum nr 2 w Państwowych Szkołach Budownictwa - Zespołu Szkół, Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektronicznych, Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, będą mogli skorzystać z m.in. z kursów i szkoleń podnoszących umiejętności zawodowe, doradztwa edukacyjno – zawodowego, a także odbyć staż czy praktyki u pracodawcy.
 
Co istotnie, w ramach tego projektu nie będą tworzone grupy szkolne, a indywidualnym wsparciem objęci zostaną konkretni uczniowie. Oznacza to, że w przypadku doradztwa edukacyjno-zawodowego uczniowie będą mogli zapisać się na kurs prawa jazdy czy zdobyć kwalifikacje na operatora wózków widłowych lub innych zgodnych z ich kierunkami nauki i kompetencjami. Nie bez znaczenia jest fakt, że podczas całego procesu kształcenia szkoła będzie współpracować z pracodawcami – mówi Wioletta Kazior–Klimowicz z Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Na „Szkołę na miarę potrzeb rynku pracy” złożą się nie tylko kursy kwalifikacyjne oraz praktyki i staże zawodowe dla uczniów, ale też szkolenia dla nauczycieli zawodu. Proponowane formy doskonalenia zawodowego nauczycieli czy instruktorów praktycznej nauki zawodu będą prowadzone we współpracy z przedsiębiorcami lub pracodawcami działającymi na obszarze, na którym znajduje się dana szkoła.
 
Do istotnych problemów, z którymi borykają się szkoły biorące udział w projekcie można zaliczyć brak nowoczesnego wyposażenia pracowni, odpowiednich pomocy dydaktycznych. Dlatego też projekt obejmuje wyposażenie szkolnych pracowni, w których młodzi szlifują swoje umiejętności zawodowe.

Dzięki inwestycji w zaplecze dydaktyczne, młodzież będzie korzystała z najnowocześniejszych technologii, co z pewnością wpłynie na jakość kształcenia. Zakupiony sprzęt będzie mógł być wykorzystywany do celów edukacyjnych w placówkach, również po zakończeniu projektu – wyjaśnia Wioletta Kazior-Klimowicz.
 
Warto dodać, że to kolejny projekt, który miasto realizuje dla bytomskich szkół zawodowych. Przypomnijmy, że do 2019 roku Bytom wraz z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz innymi partnerami realizuje projekt „Kariera i Kompetencje - zwiększenie dopasowania systemu kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy w oparciu o Sieć K2 w subregionie centralnym województwa śląskiego”.
 
Projekt „Szkoła na miarę potrzeb rynku pracy”, który poprowadzi firma Syntea SA w partnerstwie z gminą Bytom,  realizowany jest w ramach  Poddziałania 11.2.3 Wsparcie szkolnictwa zawodowego – konkurs nr RPSL.11.02.03-IZ.01-24-134/16.

Warto zaznaczyć, iż w konkursie akceptację uzyskały zaledwie 4 wnioski konkursowe. Całkowita wartość projektu to 1.743.998,21 zł, a otrzymane dofinansowanie wynosi 1.656.798,30 zł. Projekt potrwa do końca sierpnia 2019 roku.
logo_FE_Program_Regionalny.jpglogo-slaskie-kolorowe-rgb.jpgEFS EU.jpg

Autor: AK
Zdjęcia: www.slaskie.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.