Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 października 2017, Lucyny, Malgorzaty, Wiktora

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Śląskie smaki, śląskie wice. Zapraszamy na Biesiadę Rozbarską

Miłośników dobrej zabawy zapraszamy na pięciogodzinny maraton ze śląskim humorem, śląską kuchnią oraz wieloma innymi atrakcjami. Już 20 października we wnętrzu zrewitalizowanej Cechowni byłej KWK Rozbark odbędzie się kolejna Biesiada Rozbarska.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Bytomskie święto sztuki

Bytomskie święto sztuki Data publikacji: 25 września 2016Już po raz siedemnasty ulica Jainty zamieniła się w scenę, na której zagościła sztuka współczesna. Kolejna już edycja Festiwalu organizowanego przez Galerię Stalowe Anioły, tym razem odbyła się pod hasłem „Miejsce”.

Podobnie, jak w ubiegłych latach, w ramach festiwalu odbył się konkurs dla młodych twórców. Temat przewodni miał zwrócić uwagę na aspekt i rolę miejsca, jako niezbędnego elementu procesu kreacji, odbioru i spotkania. W tym kontekście w ideę festiwalu wpisała się prezentacja projektu Fundacji „Śląskie Obrazy”, która jest między innymi autorem i fundatorem stałej ekspozycji inkografii malarstwa najważniejszych współcześnie żyjących artystów związanych ze Śląskiem w tarnogórskim Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica.  Laureatem tegorocznej edycji konkursu został Adam Maruszczyk za obraz „Szepty”. Zwycięzca otrzymał nagrodę główną – 2 000 zł.

Jak mówią organizatorzy: Niebawem śląska sztuka zagości na stałe w kolejnym liceum, gdyż głównym celem projektu, który obecnie przerodził się w fundację jest realizacja podobnych wystaw w kilkudziesięciu szkołach ponadgimnazjalnych w regionie. Inicjatywa weszła w życie dzięki sporej, prywatnej kolekcji dzieł sztuki, powierzonej fundacji i ludziom, którym leży na sercu kondycja intelektualna i duchowa współczesnego młodego człowieka.

W ramach Festiwalu odbywa się również Mały Festiwal Sztuki Wysokiej dla dzieci i młodzieży, a także organizowana - od 2008 roku – akcja „Marzenie do nieba”. Jej celem jest wypuszczanie do nieba balonów z przypiętymi do nich marzeniami.

Podobnie jak w poprzednich latach podczas Festiwalu nie zabrakło także dużej dawki muzyki, spektaklu w choreografii Sylwii Hefczyńskiej – Lewandowskiej, projekcji filmów oraz rozmów z artystami.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.