Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 lipca 2018, Maria, Stefan, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Bytomskie święto sztuki

Bytomskie święto sztuki Data publikacji: 25 września 2016Już po raz siedemnasty ulica Jainty zamieniła się w scenę, na której zagościła sztuka współczesna. Kolejna już edycja Festiwalu organizowanego przez Galerię Stalowe Anioły, tym razem odbyła się pod hasłem „Miejsce”.

Podobnie, jak w ubiegłych latach, w ramach festiwalu odbył się konkurs dla młodych twórców. Temat przewodni miał zwrócić uwagę na aspekt i rolę miejsca, jako niezbędnego elementu procesu kreacji, odbioru i spotkania. W tym kontekście w ideę festiwalu wpisała się prezentacja projektu Fundacji „Śląskie Obrazy”, która jest między innymi autorem i fundatorem stałej ekspozycji inkografii malarstwa najważniejszych współcześnie żyjących artystów związanych ze Śląskiem w tarnogórskim Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica.  Laureatem tegorocznej edycji konkursu został Adam Maruszczyk za obraz „Szepty”. Zwycięzca otrzymał nagrodę główną – 2 000 zł.

Jak mówią organizatorzy: Niebawem śląska sztuka zagości na stałe w kolejnym liceum, gdyż głównym celem projektu, który obecnie przerodził się w fundację jest realizacja podobnych wystaw w kilkudziesięciu szkołach ponadgimnazjalnych w regionie. Inicjatywa weszła w życie dzięki sporej, prywatnej kolekcji dzieł sztuki, powierzonej fundacji i ludziom, którym leży na sercu kondycja intelektualna i duchowa współczesnego młodego człowieka.

W ramach Festiwalu odbywa się również Mały Festiwal Sztuki Wysokiej dla dzieci i młodzieży, a także organizowana - od 2008 roku – akcja „Marzenie do nieba”. Jej celem jest wypuszczanie do nieba balonów z przypiętymi do nich marzeniami.

Podobnie jak w poprzednich latach podczas Festiwalu nie zabrakło także dużej dawki muzyki, spektaklu w choreografii Sylwii Hefczyńskiej – Lewandowskiej, projekcji filmów oraz rozmów z artystami.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.