Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Bytomskie sceny gotowe do tańca

Bytomskie sceny gotowe do tańca Data publikacji: 31 marca 2017Zróżnicowane pod względem tematyki, jak i formy artystycznej spektakle zagoszczą od jutra /1kwietnia/ do wtorku /4 kwietnia/ na deskach Opery Śląskiej, Beceku, Wydziału Teatru Tańca PWST oraz gospodarza imprezy – Teatru Rozbark. W Bytomiu rusza Polska Platforma Tańca 2017.

Kiedy trzy lata temu Teatr Rozbark rozpoczynał swą działalność, goszcząca wówczas w Bytomiu Joanna Szymajda, wicedyrektorka Instytutu Muzyki i Tańca mówiła: Środowiska taneczne potrzebują takich miejsc, jak to. Nastawienie teatru na współpracę z innymi instytucjami profesjonalnie zajmującymi się tą formą sztuki oraz dobry plan działania. Takiego miejsca, jak to w Bytomiu nie ma w Polsce.

Silne zaplecze związane ze sztuką taneczną zadecydowało o tym, że bytomski teatr stał się współorganizatorem Polskiej Platformy Tańca - najważniejszego tanecznego festiwalu w Polsce. W konkursie tym startowały instytucje z o wiele większym dorobkiem i stażem niż Teatr Rozbark. Ale jak podkreśla kierownictwo teatru nie udałoby się osiągnąć takiego sukcesu, gdyby nie udział instytucji partnerskich, czyli Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Wydziału Teatru Tańca, Opery Śląskiej oraz Bytomskiego Centrum Kultury.

Wśród dwunastu przedstawień znalazły się m.in. „Balet koparyczny” w choreografii Izy Szostak, spektakl gdzie główną rolę odgrywają koparki i tu nie lada wyzwaniem będzie znaleźć przestrzeń, w której tak nietypowe i intrygujące przedstawienie będzie mogło zostać zaprezentowane. „Dziewiąta”, Anity Wach i słoweńskiego Via Negativa, jednego z najciekawszych i najbardziej bezkompromisowych europejskich kolektywów teatralnych, „Poza horyzont” Kieleckiego Teatru Tańca, „Witajcie/Welcome” w choreografii Aurory Lubos.

Nie zabraknie też produkcji bytomskiego teatru. Komisja zarekomendowała do pokazu w formie prezentacji gospodarza imprezy, spektakl „Zagubieni w skórze” w choreografii Anny Piotrowskiej. Komisja doceniła prace artystów tworzących oryginalny język choreograficzny. Na miłośników tańca współczesnego czekają więc przedstawienia prezentujące najważniejsze i najbardziej charakterystyczne dla sceny tanecznej ostatnich dwóch lat kierunki poszukiwań oraz tendencje.

Polska Platforma Tańca (1.04-4.04) ma na celu wyłonienie i promocję najciekawszych oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów. Pierwszą tego typu imprezą w Polsce był przegląd „taniec.pl”, który odbył się w roku 2003 w Warszawie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł. Od 2013 roku projektem kieruje Instytut Muzyki i Tańca, który zadecydował, że impreza będzie gościć co dwa lata w różnych miastach – istotnych punktach na mapie kulturalnej kraju.

Więcej o spektaklach na: www.teatrrozbark.pl.

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.