Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 sierpinia 2018, Sabina, Sobieslaw, Bernard

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Bytomskie Koncerty Organowe

Bytomskie Koncerty Organowe Data publikacji: 27 czerwca 2014Od kilkunastu lat wyraźnie wzrasta zainteresowanie muzyką organową. Koncerty organowe organizowane w kościołach zyskują kolejne rzesze słuchaczy. Pojawiają się też coraz liczniejsze nagrania często dokonane na zabytkowych instrumentach. W naszym mieście istnieją dobre dawne tradycje koncertów organowych.

W bytomskich kościołach znajduje się też kilka instrumentów europejskiej klasy. W latach 70. ubiegłego wieku cykliczne koncerty organowe odbywały się w kościele św. Barbary, gdzie organizował je tamtejszy organista Otton Baron. Tam też znajdują się wspaniałe, jedne z największych na Śląsku, organy zbudowane przez Carla Berschdorfa z Nysy. Niestety, ten ponad 60-letni instrument wymaga remontu.

Cykliczne koncerty odbywały się kiedyś także w kościele pod wezwaniem św. Trójcy, gdzie przygotowywał je jeden z wybitnych polskich organistów Eugeniusz Brańka z Częstochowy. Jednak inicjatywy te zostały zaniechane - zabrakło ludzi, którzy kontynuowaliby  to dzieło.

Wpływ na to miał również pogarszający się na stan techniczny organów w bytomskich kościołach. Niemniej mieszkańcy wciąż mają okazje słuchać muzyki organowej w najlepszych wykonaniach.

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.