Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
27 maja 2018, Juliusz, Magdalena, Jan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

"Power of Diversity" na bytomskim Rynku

Blisko 40 młodych aktorów z ośmiu europejskich krajów wystąpiło wczoraj /19 maja/ w plenerowym widowisku na Rynku. W przedstawieniu „Power of Diversity (Siła Różnorodności), the Crossing Lines/Bytom” zaprezentowała się też trójka bytomian.

Gwiazdy zjadą do Bytomia!

Na te kilka dni wypełnionych muzyką z niecierpliwością czekają miłośnicy dobrej zabawy z Bytomia i okolic. Znamy już nazwiska gwiazd, które wystąpią 21-24 czerwca podczas tegorocznych Dni Bytomia.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Bytomskie Koncerty Organowe

Bytomskie Koncerty Organowe Data publikacji: 27 czerwca 2014Od kilkunastu lat wyraźnie wzrasta zainteresowanie muzyką organową. Koncerty organowe organizowane w kościołach zyskują kolejne rzesze słuchaczy. Pojawiają się też coraz liczniejsze nagrania często dokonane na zabytkowych instrumentach. W naszym mieście istnieją dobre dawne tradycje koncertów organowych.

W bytomskich kościołach znajduje się też kilka instrumentów europejskiej klasy. W latach 70. ubiegłego wieku cykliczne koncerty organowe odbywały się w kościele św. Barbary, gdzie organizował je tamtejszy organista Otton Baron. Tam też znajdują się wspaniałe, jedne z największych na Śląsku, organy zbudowane przez Carla Berschdorfa z Nysy. Niestety, ten ponad 60-letni instrument wymaga remontu.

Cykliczne koncerty odbywały się kiedyś także w kościele pod wezwaniem św. Trójcy, gdzie przygotowywał je jeden z wybitnych polskich organistów Eugeniusz Brańka z Częstochowy. Jednak inicjatywy te zostały zaniechane - zabrakło ludzi, którzy kontynuowaliby  to dzieło.

Wpływ na to miał również pogarszający się na stan techniczny organów w bytomskich kościołach. Niemniej mieszkańcy wciąż mają okazje słuchać muzyki organowej w najlepszych wykonaniach.

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.