Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
10 grudnia 2018, Julia, Judyta, Daniel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Bytomskie kanały

Bytomskie kanały Data publikacji: 9 stycznia 2014Podziemny Bytom to nie tylko tajemnicze sztolnie Szybu Południowego i schrony. To także sieć oplatających pod naszymi stopami tuneli i kanałów wodnych. W roku 1996 lokalny tygodnik „Zycie Bytomskie” opublikował tekst Jacka Sonczowskiego będący relacją z wyprawy tym kanałem, jaką odbył wraz z grupą członków Centrum Działalności Podwodnej w Bytomiu. Pisał w nim m.in.: Zwiedzanie bytomskich kanałów rozpoczęliśmy tuż przy moście, u zbiegu ulicy Zabrzańskiej i Łagiewnickiej. (…) Dla osób, które po raz pierwszy znalazły się kilka metrów pod chodnikiem, widok głównego kanału Bytomia jest prawdziwym szokiem. Konstrukcja ma wymiary 3 na 3 metry, a łukowate spiczaste sklepienie bardziej przywodzi na myśl portal gotyckiej budowli niż tunel ściekowy. Szum płynącej wody uniemożliwia normalna rozmowę.  (…) W świetle halogenowych reflektorów, płynąca spodem woda sprawia groźne wrażenie. Członkowie grupy ostrożnie brną w niej po kolana z trudem utrzymując równowagę na bardzo śliskim podłożu. O dziwo, wbrew przypuszczeniom, w kanałach nie ma ani jednego szczura. Na uważne rozglądanie się na boki, nikt jednak nie ma ochoty. Ważniejsze jest by nie stąpnąć nogą w wyrwaną przez wodę dziurę, bo kąpiel w brudnych ściekach murowana…

Po kilkudziesięciu metrach huk wody zostaje zagłuszony innym hałasem. Teraz znajdujemy się pod torami kolejowymi, po których pewnie przejeżdża pociąg. W okolicy stacji CPN-u  przy K. Miarki (tak przynajmniej nam się wydaje) chodnik nieco się zwęża. Na wmurowanych w poprzek żerdziach osadziły się większe nieczystości, głównie elementy odzieży. Belka znajduje się znacznie powyżej poziomu wody, jednak widać wyraźnie, że podczas ulewnych deszczów jest zalewana.

Na całym odcinku ściany chodnika są silnie popękane. To zniszczenie spowodowane działaniem czasu, a także szkód górniczych. Przy okazji trudno jednak nie docenić kunsztu dawnych budowlańców, którzy wybudowali górę łukowatego kanału z cegieł. Dalsze posuwanie się w głąb tunelu nie ma sensu. Na drodze pojawia się coraz więcej przeszkód, a powietrze nie jest już tak świeże jak przy włazie. Mimo to nie czuć charakterystycznego dla oczyszczalni ścieków smrodu. (…).

My także zapraszamy Państwa na spacer bytomskimi kanałami. Będzie to na razie spacer wirtualny, niemniej jednak w przyszłości, jeżeli znajda się chętni pomyślimy także o wędrówce, podobnej do opisanej przez dziennikarza „Życia Bytomskiego”.


Galeria zdjęć:
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.