Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 września 2018, Dora, Gerard, Teodor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Bytomski szpital na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych

Data publikacji: 9 marca 2018Innowacjom w wyrobach medycznych poświęcony był panel dyskusyjny z udziałem doktora Jerzego Pieniążka, dyrektora bytomskiej „Czwórki”, podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Do panelu zostali zaproszeni także pacjenci, u których zastosowano nowoczesne metody leczenia. Wśród nich był Jan Chmiel – u którego zoperowano kręgozmyk z użyciem implantu Slider.

IMG_4077.JPG
Przypomnijmy, Slider to implant wymyślony przez dr Lechosława Ciupika, polskiego naukowca z Zielonej Góry. Wynalazek został dopracowany m.in. przez neurochirurgów z Bytomia, pod przewodnictwem dr Jerzego Pieniążka. Jest rejestrowany i chroniony w kilkunastu krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Turcji, Rosji, Kanadzie, a nawet w Chinach.

Jednym z pacjentów zoperowanych w bytomskim szpitalu tą metodą był właśnie Jan Chmiel. Żyłem z bólem kilkanaście lat – opowiadał pacjent. Nasilał się przy każdym kroku, nie mogłem chodzić, musiałem często odpoczywać. Do operacji namówiła mnie córka. Ból minął, chodzę bez problemów.

IMG_4059.JPG

Zanim jednak Slider wszedł na sale operacyjne świata, kręgozmyk leczono innymi sposobami. Dłużej trwały operacje, jak i powrót pacjentów do zdrowia. Wszystkie techniki, które stosowaliśmy przez lata lecząc kręgozmyk, nie zadowalały nas – mówił dr Jerzy Pieniążek. Dlatego poprosiliśmy o pomoc dra Lechosława Ciupika z Zielonej Góry, by pomyślał nad nową technologią. Któregoś dnia pokazał nam coś, co rewolucyjnie zmienia myślenie o leczeniu kręgozmyku.

Dr Pieniążek podkreślał, że prace nad innowacjami w medycynie trwają wiele lat. Niemniej pomysł, upór, wytrwałość i doskonała kadra badawcza skutkują produktami, które cieszą się uznaniem poza granicami naszego kraju, tak jak na przykład implant In-Swing, na który patent kupili Amerykanie.

IMG_4084.JPG

Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: I. Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.