Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 września 2018, Tekla, Boguslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Bytomski garnizon otrzymał sztandar

Bytomski garnizon otrzymał sztandar Data publikacji: 14 października 2016Symbole są tym, co nas łączy. Jednym z nich jest sztandar wojskowy będący wyrazem naszej dumy z sił zbrojnych i niepodległości - mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia podczas dzisiejszych /14 października/ uroczystości nadania sztandaru 34. Śląskiemu Dywizjonowi Rakietowemu Obrony Powietrznej w Bytomiu.

To był jeden z najważniejszych dni w historii bytomskiego garnizonu. Na Rynku w obecności żołnierzy, władzy miejskich oraz mieszkańców, dowódca jednostki, ppłk Grzegorz Gdula odebrał sztandar, który od dziś będzie jednym z symboli 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego OP w Bytomiu. W polskiej historii sztandar zawsze był bowiem wyrazem naszych uczuć patriotycznych i niepodległości, dumy z sił zbrojnych, a zarazem obowiązku względem Ojczyzny. Teraz nasza jednostka również z dumą będzie mogła prezentować swój sztandar podczas ważnych uroczystości wojskowych, państwowych i miejskich.

Jestem zaszczycony, że mogłem wejść w skład Komitetu Fundatorów sztandaru. W ten sposób chcemy podziękować Wam za dotychczasowe poświęcenie i rzetelne wypełnianie codziennego obowiązku obrony Ojczyzny – mówił prezydent Bartyla. Z kolei dowódca garnizonu w Bytomiu, ppłk Grzegorz Gdula, podziękował wszystkim, którzy nie tylko zaangażowali się i przyczynili do ufundowania sztandaru dla bytomskiej jednostki, ale również wspierają garnizon w codziennym wypełnieniu obowiązków.

Przekazanie sztandaru bytomskiemu garnizonowi nie było jedynym, ważnym wydarzeniem dzisiaj. Na terenie jednostki wojskowej odsłonięty został również obelisk poświęcony żołnierzom 1. Śląskiej Brygady Rakietowej OP w Bytomiu, a także w kościele pw. Świętej Trójcy przy ul. Kwietniewskiego odbyła się msza święta w intencji żołnierzy i pracowników 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego OP w Bytomiu. Na Rynku zaś mieszkańcy miasta mogli zapoznać się ze sprzętem, jakim dysponuje nasz garnizon oraz zobaczyć defiladę wojskową.

Przypomnijmy, że 34. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej działa w Bytomiu od 1 stycznia 2012 roku. Tworzą go żołnierze służący w dywizjonach rakietowych 1. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Od lipca 2011 roku dywizjon jest podporządkowany 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot.: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.