Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Bytomska architektura z czasów Republiki Weimarskiej

Bytomska architektura z czasów Republiki Weimarskiej Data publikacji: 10 grudnia 2013Idziemy ul. Prusa, przechodzimy przez Pl. Słowiański, ukształtowany na początku XX wieku i zabudowany w większości kamienicami secesyjno- modernistycznymi. Przed nami otwiera się perspektywa na kościół św. Barbary.

Świątynia ta została wzniesiona w latach 1928 - 1931 według projektu znanego architekta A. Kicktona z Poczdamu dla mieszkańców północnej części miasta, dotychczas należących do odległej parafii Wniebowzięcia NMP. Choć konstrukcja kościoła była nowoczesna (żelbetonowy szkielet), autor, należący do starszego pokolenia, nadał mu - typowe dla siebie - umiarkowane formy modernistyczne z elementami neoromańskimi, nie sugerując się w zasadzie modnym w tym czasie ekspresjonizmem. Nietypowe nawiązania do niemieckiego romanizmu z X wieku można dostrzec zwłaszcza we frontonie kościoła z potężnymi zespolonymi wieżami podobnymi do tzw. westwerków ottońskich.

Wewnątrz uwagę zwraca drewniany ołtarz główny autorstwa G. Schreinera z Monachium. Niestety w kościele nie zachowała się pierwotna polichromia ani większość oryginalnych witraży. Kierujemy się ul. Czarnieckiego, a następnie skręcamy w lewo w ul. Powstańców Śląskich. Dochodzimy do skrzyżowania z ul. Piekarską i udajemy się dalej ul. Woźniaka. Od drugiej połowy XIX wieku Bytom borykał się z poważnymi problemami mieszkaniowymi. Po podziale Górnego Śląska deficyt izb mieszkalnych się nasilił, ponieważ miasto musiało przyjąć uchodźców z terenów przyznanych Polsce. Konieczne stało się rozwinięcie taniego budownictwa mieszkaniowego. Na początku lat dwudziestych XX wieku zajmowało ono wolne jeszcze działki w obrębie centrum, ale szybko zabrakło miejsca.

Otoczony granicą państwową oraz terenami górniczymi Bytom stanął przed problemem zagospodarowania nielicznych, nadających się do tego rejonów. W związku z tymw roku 1926 stworzono plan urbanistyczny wytyczający nowe kierunki zabudowy, a na peryferiach w różnych częściach miasta rozwinięto inwestycje budowlane, finansowane zarówno z funduszy komunalnych, jak i zakładowych. Przykłady tej zabudowy znajdują się również poza trasą naszej wycieczki, między innymi przy ulicach: Gallusa, Kossaka, Lenartowicza, Prusa, Sokoła, Matejki, Drzymały, Morcinka, Wrocławskiej, Kasprowicza, Pułaskiego, Powstańców Warszawskich.

Tekst zaczerpnięty z publikacji "Bytomska architektura z czasów Republiki Weimarskiej"  Anny i Tomasza Śmiałków, Wyd. Urząd Miejski w Bytomiu, Bytom 2004.

Osobom, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę na temat architektury doby Republiki Weimarskiej, polecamy następujące pozycje: • Barbara Szczypka-Gwiazda, „Awangarda i tradycja. Kierunki rozwoju urbanistyczno-architektonicznego Bytomia w dwudziestoleciu międzywojennym", [w:] „Bytom i jego dziedzictwo w 750-lecie nadania praw miejskich", red. Gabriela Bożek, Katowice 2004; • Barbara Szczypka-Gwiazda, „Pomiędzy praktyką a utopią. Trójmiasto Bytom - Zabrze - Gliwice jako przykład koncepcji miasta przemysłowego czasów Republiki Weimarskiej", Katowice 2003.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.