Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Bytomianka odkrywa tajemnice płaskorzeźb

Bytomianka odkrywa tajemnice płaskorzeźb Data publikacji: 28 lipca 2017Bytomianka Karolina Bulsa, studentka architektury wnętrz odkryła historię zapomnianych płaskorzeźb z ul. Konopnickiej. Ich autorem był Walter Tuckermann - niemiecki rzeźbiarz tworzący na Górnym Śląsku.

Jednym z zadań semestralnych stawianych przed studentami było wybranie zabytków do zewidencjonowania do rejestru ochrony zabytków.

Tuckermann to autor wielu rzeźb znajdujących się na terenie Bytomia, m.in. tej na budynku Gimnazjum nr 1 przy ul. Tarnogórskiej, trzech płaskorzeźb pracujących górników (na budynkach przy ul. Woźniaka i Wallisa), a także rzeźby chłopca na niedźwiedziu przy skrzyżowaniu ulic Kraszewskiego i Fałata.

Ale to nie wszystkie dzieła architektoniczne z dorobku rzeźbiarza zachowane na terenie naszego miasta. W Rozbarku znajdziemy zespół płaskorzeźb umieszczonych na budynkach przy ul.Konopnickiej, a nawiązujących do stylu życia w Karkonoszach, gdzie mieszkał artysta. I właśnie tymi płaskorzeźbami zainteresowała się Karolina Bulsa.

Jedna z prac przedstawia jelenia, który miał symbolizować złego ducha gór, odstraszającego mieszkańców, którzy chcieli zapuścić się w głąb lasów karkonoskich. Z czasem jednak jego postać została złagodzona i duch chroni dziś zagubionych wędrowców.

Z okresu, gdy rzeźbiarz mieszkał w Karkonoszach pochodzą inne dzieła. Na jednej z płaskorzeźb uwiecznił tańczącą parę, na innej muzyka grającego na akordeonie. Na budynkach przy Konopnickiej możemy zobaczyć zespół sześciu płaskorzeźb powstałych w 1932 roku.

- Ewidencja tych płaskorzeźb była potrzebna po to, by je uratować i stworzyć szansę, na ich odnowienie. Ale to też praca, która pozwoli mieszkańcom nie tylko Bytomia dowiedzieć się, jakie tutaj posiadamy skarby. Mam nadzieję, że jeszcze wiele podobnych kart będę mogła prowadzić. Sama zresztą będę próbowała odszukiwać nowe historie z naszego miasta - zapewnia Bulsa.Autor: Katarzyna Nylec
Zdjęcia: arc Dziennik Zachodni/Paweł Szałankiewicz

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.