Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 lutego 2018, Maciej, Bogusz, Modest

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Dodatkowy punkt poboru opłat czynny w poniedziałki

Z uwagi na zbliżające się terminy płatności należności budżetowych informujemy, że poza stale funkcjonującymi w Urzędzie Miejskim przy ul. Parkowej 2 kasami w pokoju 110A i pokoju 120, uruchomiono w kasie w pokoju 213 dodatkowy punkt poboru opłat.

W Bytomiu przebudują drogi za prawie 14 mln

Jeszcze w tym roku przebudowane zostaną ul. Katowicka, Frenzla, skrzyżowanie ul. Wrocławskiej i Reja oraz Aleja Jana Pawła II. W sumie na realizację tych inwestycji miasto wyda prawie 14 mln zł, z czego aż 10 mln pochodzi z Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Pierwsze przetargi ruszą już w marcu.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Rusza kolejna edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta Bytomia

Prezydent Bytomia i Bytomska Rada Biznesu zapraszają bytomskich przedsiębiorców do udziału w konkursie na Firmę Roku i Mikrofirmę Roku.

Szukamy policjanta z powołania

Jeśli spotkałeś policjanta, którego zaangażowanie i profesjonalizm pomogły ci w trudnej sytuacji, zgłoś go do konkursu „Policjant z powołania”. Ruszyła właśnie kolejna edycja konkursu nad którym patronat objęli: Komendant Miejski Policji w Bytomiu inspektor Karol Fajer i prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Bytomianka odkrywa tajemnice płaskorzeźb

Bytomianka odkrywa tajemnice płaskorzeźb Data publikacji: 28 lipca 2017Bytomianka Karolina Bulsa, studentka architektury wnętrz odkryła historię zapomnianych płaskorzeźb z ul. Konopnickiej. Ich autorem był Walter Tuckermann - niemiecki rzeźbiarz tworzący na Górnym Śląsku.

Jednym z zadań semestralnych stawianych przed studentami było wybranie zabytków do zewidencjonowania do rejestru ochrony zabytków.

Tuckermann to autor wielu rzeźb znajdujących się na terenie Bytomia, m.in. tej na budynku Gimnazjum nr 1 przy ul. Tarnogórskiej, trzech płaskorzeźb pracujących górników (na budynkach przy ul. Woźniaka i Wallisa), a także rzeźby chłopca na niedźwiedziu przy skrzyżowaniu ulic Kraszewskiego i Fałata.

Ale to nie wszystkie dzieła architektoniczne z dorobku rzeźbiarza zachowane na terenie naszego miasta. W Rozbarku znajdziemy zespół płaskorzeźb umieszczonych na budynkach przy ul.Konopnickiej, a nawiązujących do stylu życia w Karkonoszach, gdzie mieszkał artysta. I właśnie tymi płaskorzeźbami zainteresowała się Karolina Bulsa.

Jedna z prac przedstawia jelenia, który miał symbolizować złego ducha gór, odstraszającego mieszkańców, którzy chcieli zapuścić się w głąb lasów karkonoskich. Z czasem jednak jego postać została złagodzona i duch chroni dziś zagubionych wędrowców.

Z okresu, gdy rzeźbiarz mieszkał w Karkonoszach pochodzą inne dzieła. Na jednej z płaskorzeźb uwiecznił tańczącą parę, na innej muzyka grającego na akordeonie. Na budynkach przy Konopnickiej możemy zobaczyć zespół sześciu płaskorzeźb powstałych w 1932 roku.

- Ewidencja tych płaskorzeźb była potrzebna po to, by je uratować i stworzyć szansę, na ich odnowienie. Ale to też praca, która pozwoli mieszkańcom nie tylko Bytomia dowiedzieć się, jakie tutaj posiadamy skarby. Mam nadzieję, że jeszcze wiele podobnych kart będę mogła prowadzić. Sama zresztą będę próbowała odszukiwać nowe historie z naszego miasta - zapewnia Bulsa.Autor: Katarzyna Nylec
Zdjęcia: arc Dziennik Zachodni/Paweł Szałankiewicz

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.