Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 maja 2018, Joanna, Zuzanna, Milena

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

"Power of Diversity" na bytomskim Rynku

Blisko 40 młodych aktorów z ośmiu europejskich krajów wystąpiło wczoraj /19 maja/ w plenerowym widowisku na Rynku. W przedstawieniu „Power of Diversity (Siła Różnorodności), the Crossing Lines/Bytom” zaprezentowała się też trójka bytomian.

XI Metropolitalne Święto Rodziny

Zapraszamy 25 maja o 17.00 na koncert "Bytomia Rodzinne Muzykowanie" w ramach XI Metropolitalnego Święta Rodziny. Szczegóły na plakacie TUTAJ

Gwiazdy zjadą do Bytomia!

Na te kilka dni wypełnionych muzyką z niecierpliwością czekają miłośnicy dobrej zabawy z Bytomia i okolic. Znamy już nazwiska gwiazd, które wystąpią 21-24 czerwca podczas tegorocznych Dni Bytomia.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Bytomianka nominowana do Oscara

Bytomianka nominowana do Oscara Data publikacji: 24 stycznia 2018O najważniejszą nagrodę filmową w kategorii pełnometrażowych filmów animowanych powalczy „Twój Vincent", dzieło pochodzącej z Bytomia malarki i reżyserki Doroty Kobieli i brytyjskiego producenta filmowego Hugh Welchmana.

„Twój Vincent” to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie. To także pierwsza w historii nominacja dla polskiego animowanego filmu pełnometrażowego.Twórcy przełożyli na język filmu 94 obrazy Van Gogha. W tym celu powstać musiało 66 tysięcy kadrów namalowanych techniką olejną.

W tym gigantycznym, unikatowym projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z 25 krajów, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.

Jak zaznaczą twórcy, nie było to łatwe zadanie, bo każdy z malarzy biorących udział w projekcie miał swój własny, indywidualny styl. Widać to na ekranie, ale efekt końcowy jest zdumiewający.

Twórcy początkowo spotykali się z krytyką przedsięwzięcia. Według sceptyków malowanie w całości pełnometrażowego filmu było niemożliwe, jednak Kobiela wiedziała, że wykorzystując tylko technikę komputerową nie osiągnie oczekiwanych rezultatów, nie odda w pełni jedynego w swoim rodzaju charakteru twórczości Van Gogha.

Reżyserka zdecydowała więc oddzielić proces malowania poszczególnych kadrów od procesu tworzenia animacji. Ruch, który widzimy na ekranie powstał z połączenia pracy aktorów z efektami specjalnymi i animacją komputerową.

W sumie do pracy nad filmem zgłosiło się 5 tysięcy osób. Wśród malarzy pracujących nad filmem była m.in. Martyna Wolna, artystka wizualna, malarka, która już w sobotę, 27 stycznia otworzy swoją wystawę Gorzko gorzko w CSW Kronika.

O tym, czy „Twój Vincent” sięgnie po najwyższe trofeum dowiemy się już 4 marca podczas 90. Gali wręczenia Oscarów w Dolby Theatre w Hollywood.

 

Autor: AK
Zdjęcia: www.filmweb.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.