Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Bytomianka nominowana do Oscara

Bytomianka nominowana do Oscara Data publikacji: 24 stycznia 2018O najważniejszą nagrodę filmową w kategorii pełnometrażowych filmów animowanych powalczy „Twój Vincent", dzieło pochodzącej z Bytomia malarki i reżyserki Doroty Kobieli i brytyjskiego producenta filmowego Hugh Welchmana.

„Twój Vincent” to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie. To także pierwsza w historii nominacja dla polskiego animowanego filmu pełnometrażowego.Twórcy przełożyli na język filmu 94 obrazy Van Gogha. W tym celu powstać musiało 66 tysięcy kadrów namalowanych techniką olejną.

W tym gigantycznym, unikatowym projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z 25 krajów, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.

Jak zaznaczą twórcy, nie było to łatwe zadanie, bo każdy z malarzy biorących udział w projekcie miał swój własny, indywidualny styl. Widać to na ekranie, ale efekt końcowy jest zdumiewający.

Twórcy początkowo spotykali się z krytyką przedsięwzięcia. Według sceptyków malowanie w całości pełnometrażowego filmu było niemożliwe, jednak Kobiela wiedziała, że wykorzystując tylko technikę komputerową nie osiągnie oczekiwanych rezultatów, nie odda w pełni jedynego w swoim rodzaju charakteru twórczości Van Gogha.

Reżyserka zdecydowała więc oddzielić proces malowania poszczególnych kadrów od procesu tworzenia animacji. Ruch, który widzimy na ekranie powstał z połączenia pracy aktorów z efektami specjalnymi i animacją komputerową.

W sumie do pracy nad filmem zgłosiło się 5 tysięcy osób. Wśród malarzy pracujących nad filmem była m.in. Martyna Wolna, artystka wizualna, malarka, która już w sobotę, 27 stycznia otworzy swoją wystawę Gorzko gorzko w CSW Kronika.

O tym, czy „Twój Vincent” sięgnie po najwyższe trofeum dowiemy się już 4 marca podczas 90. Gali wręczenia Oscarów w Dolby Theatre w Hollywood.

 

Autor: AK
Zdjęcia: www.filmweb.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.