Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 listopada 2017, Katarzyna, Erazm, Klemens

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Bytomianie spotkali się w Recklinghausen

Bytomianie spotkali się w Recklinghausen Data publikacji: 4 września 2017Już po raz 34. w Recklinghausen, naszym mieście partnerskim, przy wspólnym stole spotkali się mieszkańcy obu miast. Ta odbywająca się co dwa lata impreza, jak zawsze była okazją do rozmów i wspólnej zabawy.

Tegoroczne Heimattreffen to nie tylko sentymentalna podróż wielu pokoleń, wspólne spotkania, rozmowy oraz występy artystów z Bytomia, ale również przypomnienie znanych i cenionych bytomianek, działających dla lokalnej społeczności w naszych miastach – mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

W ramach spotkania zaprezentowano bowiem wystawę Izabelii Kühnel poświęconą Matce Ewie. Ekspozycja ukazująca dobroczynną działalność diakonisy, została opracowana w wersji polskiej i była pokazywana w ubiegłym roku w Oberschlesisches Landes Museum w Ratingen. Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym imprezie było wręczenie tytułu „Bytomianki Lata 2017” Ruth Skaletz, bytomiance zasłużonej dla miasta, mieszkającej obecnie w Recklinghausen.

Laureatka nagrody ustanowionej przez Stowarzyszenie Ligi Kobiet Nieobojętnych, jest wieloletnim członkiem w zarządzie stowarzyszenia Beuthener Heimatkreis, działa społecznie w ramach utrzymania partnerstwa pomiędzy naszymi miastami, współtworząc już od 1983 roku ideę Heimattreffen i do dziś uczestnicząc przy ich organizacji.

Ruth Skaletz urodziła się w Miechowicach, uczęszczała tam do szkoły podstawowej, a następnie kontynuowała naukę w bytomskich szkołach średnich. W latach 1980-1990 pracowała jako tłumacz języka polskiego w Urzędzie Miejskim w Recklinghausen udzielając pomocy przesiedleńcom z Polski.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: fot. Izabela Kühnel, Klaudia Mendocha

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.