Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku

Ponad 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wystawy oraz możliwość zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu. To tylko niektóre atrakcje podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, które odbędzie się 26 stycznia.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Bytomianie obchodzili 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Bytomianie obchodzili 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Data publikacji: 11 listopada 2017W historii Polski nie brakuje wydarzeń, które miały decydujący wpływ na jej losy. Do takich należy niewątpliwie odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku, dzięki czemu po 123 latach zaborów Polska znów pojawiła się na mapie Europy. Dzisiaj w całej Polsce obchodziliśmy to jedno z najważniejszych świąt w naszym kraju.

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bytomiu z udziałem przedstawicieli władz miast, radnych Rady Miejskiej, parlamentarzystów, asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, Orkiestry Wojskowej w Bytomiu oraz mieszkańców, rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą „Solidarności” przy ul. Pułaskiego 9 oraz pod pomnikiem upamiętniającym ofiary terroru komunistycznego z lat 1945-1954. W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została msza święta za Ojczyznę, po której uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik „Wolności”, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości związane ze Świętem Niepodległości. Był odczytany apel pamięci, salwa honorowa, a także złożone zostały kwiaty pod pomnikiem.

Świętujemy dzisiaj jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Prawie sto lat temu nasz kraj po ponad wieku niewoli odzyskał niepodległość. Dzisiaj wracamy pamięcią do tamtych wydarzeń i postaci, dzięki którym możemy cieszyć się z bycia wolnymi Polakami
- mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia, podczas miejskich obchodów Święta Niepodległości.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście odbyło się również szereg imprez towarzyszących, między innymi: Obywatelski Konkurs Strzelecki organizowany przez Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego, IV Bieg Niepodległości, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z zespołem „Paka Rycha” w Bytomskim Centrum Kultury oraz jubileuszowy XX Międzynarodowy Turniej Piłki Wodnej Młodzików o „Puchar Niepodległości”.

Przypomnijmy, że Polska w 1795 roku została na 123 lata wymazana z mapy Europy. Dla Polaków, którzy wierzyli, że ojczyzna ponownie się odrodzi, przełomową datą był właśnie 11 listopada 1918 roku, który obchodzimy jako Narodowe Święto Niepodległości. Odrodzona Rzeczpospolita Polska musiała jednak walczyć o swoje granice, nie tylko z głównym wrogiem na wschodzie - Rosją Radziecką, ale również w Wielkopolsce z Niemcami i  na południu - z Czechosłowacją.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.