Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 stycznia 2019, Fabian, Sebastian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytomianie uczcili pamięć Pawła Adamowicza

Minutą ciszy bytomianie uczcili dzisiaj, 15 stycznia pamięć zmarłego wczoraj Pawła Adamowicza. Wielu mieszkańców w milczeniu zapaliło znicze i modliło się za prezydenta Gdańska. Przypomnijmy, że w niedzielę, 13 stycznia doszło do brutalnego ataku na Pawła Adamowicza, w wyniku którego kilkanaście godzin później zmarł.

Rekordowy finał w Bytomiu

W minioną niedzielę, już po raz 27. Bytom i cała Polska, pokazali, że warto pomagać. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku w naszym mieście obfitował w wiele atrakcji.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Bytomianie dołączyli do Orszaku Trzech Króli

Bytomianie dołączyli do Orszaku Trzech Króli Data publikacji: 6 stycznia 2019Po raz kolejny ulicami naszego miasta przeszedł Orszak Trzech Króli, który w Bytomiu cieszy się coraz większą popularnością. Trzy grupy z trzech różnych miejsc wyruszyły, aby spotkać się na Rynku i tam wspólnie wziąć udział w jasełkach i kolędowaniu.

Orszak tworzyły trzy grupy symbolizujące trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Każdej z nich przypisany był jeden kolor. Tej, która wyruszyła z ul. Dworcowej – żółty, grupie startującej z ul. Krakowskiej – czerwony, a grupie startującej z placu Akademickiego – niebieski. Wszystkie grupy po kilkunastominutowym marszu spotkały się na bytomskim Rynku, gdzie śpiewano kolędy i pastorałki. Do wspólnego kolędowania zachęcał bytomian zespół „Cantate Domino”, działający od dziesięciu lat przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Bytomiu – Szombierkach, a także zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda, który podziękował wszystkim mieszkańcom za udział w tej pięknej ceremonii oraz złożył noworoczne życzenia.

Przypomnijmy, że od 2011 roku dzień 6 stycznia jest w Polsce dniem wolnym od pracy. W wielu polskich miastach organizowane są w tym dniu Orszaki Trzech Króli. W 2009 roku przeszedł on ulicami Warszawy, by w kolejnych latach dołączyły do stolicy kolejne polskie i zagraniczne miasta. W 2012 roku było ich 24, w 2013 roku – 96, w 2014 roku – 187, w 2015 roku już 330, zaś w kolejnych dwóch latach ponad 400 miejscowości. W tym roku Orszaki Trzech Króli odbyły się w ponad 700 miejscowościach w Polsce i poza granicami naszego kraju. Warto podkreślić, że Orszaki Trzech Króli odbywają się już nie tylko w Polsce, ale również na trzech kontynentach  w szesnastu krajach, między innymi w: Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie, Stanach Zjednoczonych i Ekwadorze.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.