Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Bytom zrekultywuje teren wokół rzeki

Bytom zrekultywuje teren wokół rzeki Data publikacji: 19 stycznia 201725,5 mln. zł dofinansowania przyznano Bytomiowi na rewitalizację terenów poprzemysłowych. Dzięki temu jeszcze w tym roku rozpoczną się prace rekultywacyjne blisko 30 ha w pobliżu rzeki Bytomki w Szombierkach i Łagiewnikach.

Rekultywacja tych terenów ma służyć wszystkim mieszkańcom Bytomia. Z pewnością też przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczeń w środowisku i wpłynie na poprawę atrakcyjności inwestycyjnej naszego miasta. Będziemy zachęcać nie tylko bytomian do odwiedzania tych zapomnianych, a jakże ciekawych terenów - mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia, podczas dzisiejszej /19 stycznia/ konferencji prasowej.

- Prace nad tym przedsięwzięciem pierwotnie obejmowaly koncepcję zagospodarowania zdegradowanego terenu, inwentaryzację przyrodniczą czy dokumentację geologiczną – mówiła Anna Selwet, naczelnik Wydziału Ekologii UM. Dokumentacja ta jednak nie zakładała rekultywacji terenu. W 2013 roku miasto korzystając z prawa pierwokupu przejęło w/w obszar za 2 mln złotych. Opracowano także koncepcję na zrekultywowanie pogórniczych terenów na granicy Szombierek i Łagiewnik.

Obszar ten od północy graniczy z polem golfowym i osiedlem mieszkaniowym, od zachodu ze zrewitalizowanym już terenem rekreacyjnym Kolonii Zgorzelec przy ul. Modrzewskiego, a od wschodu z ogródkami działkowymi i nieużytkami.

Przed nami ogrom prac, bo teren, który chcemy przywrócić do życia, by mógł służyć wszystkim mieszkańcom Bytomia, był degradowany sukcesywnie już od XIX wieku w wyniku działalności znajdującej się w pobliżu huty Zygmunt, wydobyciem rud cynku i ołowiu oraz węgla kamiennego – mówiła Anna Selwet.

Zagospodarowanie przestrzeni będzie więc polegać na przywróceniu stanu zbliżonego do naturalnego środowiska poprzez uporządkowanie istniejącej roślinności i nowe nasadzenia. Jak zaznacza Anna Selwet, istotne znaczenie będą miały odpowiednio dobrane gatunki drzew odporne na zanieczyszczenia z gleby czy powietrza. Informacją, która z pewnością ucieszy amatorów wypoczynku pod gołym niebem, będzie fakt, że do końca 2019 roku na 30 ha w dolinie rzeki Bytomki powstaną obiekty sportowe, ścieżki rowerowe i ciągi spacerowe z małą architekturą. W tym zakresie za inwestycję odpowiedzialny jest Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Choć krajobraz tych terenów jest teraz księżycowy, to miejsce bardzo malownicze, z potencjałem. W zagospodarowanie tego terenu wpisywać się będą oświetlone obiekty sportowe m.in. ogólnodostępne boiska pokryte trawą, cztery pięciostanowiskowe siłownie plenerowe oraz sześciokilometrowa ścieżka rowerowa dla amatorów MTB (skrót od ang. mountain bike, czyli rower górski, przyp. red) – mówi Robert Ky, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Dojazd do zrekultywowanych terenów, gdzie zaplanowano też budowę parkingu na ok. 50 aut osobowych i 10 autobusów, będzie możliwy od ul. Ostatniej w Łagiewnikach. Na realizację inwestycji uzyskano dofinansowanie w wysokości 25,5 mln zł, stanowiącej 85% kosztów przedsięwzięcia. Koszt całej inwestycji to 30 mln. zł.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.