Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Bytom wczuwa się w klimat

Bytom wczuwa się w klimat Data publikacji: 21 lutego 2017„Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”, to nowatorski projekt Ministerstwa Środowiska, w którym bierze udział nasze miasto. Za nami pierwsze spotkanie zespołu ekspertów z samorządowcami.

Obok Bytomia, w przedsięwzięciu biorą udział jeszcze 43 inne miasta, które w ramach koordynowanego przez resort środowiska programu przygotują plany adaptacji do zmian klimatu. Dokument będzie zawierać ocenę wrażliwości i podatności na zmiany klimatu dla każdego z miast oraz plan działań adaptacyjnych.

Ma to się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców, a także, co ważne, ułatwić miastom posiadającym plan aplikowanie o pieniądze unijne na proklimatyczne inwestycje. Projekt ze względu na swoją skalę jest unikalną i jedyną inicjatywą tego typu w Europie, gdzie ministerstwo wspiera lokalne władze i jednostki administracyjne, koordynując i wspólnie wypracowując rozwiązania przystosowawcze do skutków zmian klimatu dla tak dużej liczby jednostek, zachowując jednocześnie indywidualne podejście do potrzeb i uwarunkowań lokalnych.

Miasta są terenami szczególnie wrażliwymi, w których koncentrują się najpilniejsze współcześnie wyzwania. Obecnie ludność polskich miast ocenia się na około 23,3 mln osób, co stanowi ponad 60% populacji kraju – skala problemu jest więc olbrzymia. Wysoki poziom urbanizacji oznacza, że zmiany klimatu będą miały wpływ na dynamikę rozwoju miast i kondycję ekonomiczną całych państw, jak również na jakość życia ich mieszkańców.

Projekt jest realizowany przez wiodące podmioty działające w sektorze ochrony środowiska - konsorcjum składające się z: Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz firmy konsultingowo-inżynierskiej Arcadis. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków budżetu państwa.

W ramach prac nad Miejskimi Planami Adaptacji eksperci Konsorcjum przeprowadzą liczne analizy, a cały proces przygotowania planów będzie realizowany we współpracy z władzami miast oraz przy aktywnej partycypacji społecznej i zaangażowaniu mieszkańców. Wdrożenie działań zaplanowanych w Miejskim Planie Adaptacji przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców.

Projekt potrwa do końca 2018 roku.
MPA_Stopka-do-maila3.jpg

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.