Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2017, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Prawie 15,5 mln na rewitalizację parków

Aura za oknem może i nie nastraja do długich spacerów, ale warto nawet o tej porze roku poobserwować bogactwo przyrody w bytomskich parkach i zobaczyć jak bardzo na przestrzeni lat zmieniły się zielone płuca naszego miasta. To nie koniec zielonej rewitalizacji! Miasto pozyskało ponad 13 mln zł na odnowę zieleni w parkach miejskich.

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Bytom wczuwa się w klimat

Bytom wczuwa się w klimat Data publikacji: 21 lutego 2017„Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”, to nowatorski projekt Ministerstwa Środowiska, w którym bierze udział nasze miasto. Za nami pierwsze spotkanie zespołu ekspertów z samorządowcami.

Obok Bytomia, w przedsięwzięciu biorą udział jeszcze 43 inne miasta, które w ramach koordynowanego przez resort środowiska programu przygotują plany adaptacji do zmian klimatu. Dokument będzie zawierać ocenę wrażliwości i podatności na zmiany klimatu dla każdego z miast oraz plan działań adaptacyjnych.

Ma to się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców, a także, co ważne, ułatwić miastom posiadającym plan aplikowanie o pieniądze unijne na proklimatyczne inwestycje. Projekt ze względu na swoją skalę jest unikalną i jedyną inicjatywą tego typu w Europie, gdzie ministerstwo wspiera lokalne władze i jednostki administracyjne, koordynując i wspólnie wypracowując rozwiązania przystosowawcze do skutków zmian klimatu dla tak dużej liczby jednostek, zachowując jednocześnie indywidualne podejście do potrzeb i uwarunkowań lokalnych.

Miasta są terenami szczególnie wrażliwymi, w których koncentrują się najpilniejsze współcześnie wyzwania. Obecnie ludność polskich miast ocenia się na około 23,3 mln osób, co stanowi ponad 60% populacji kraju – skala problemu jest więc olbrzymia. Wysoki poziom urbanizacji oznacza, że zmiany klimatu będą miały wpływ na dynamikę rozwoju miast i kondycję ekonomiczną całych państw, jak również na jakość życia ich mieszkańców.

Projekt jest realizowany przez wiodące podmioty działające w sektorze ochrony środowiska - konsorcjum składające się z: Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz firmy konsultingowo-inżynierskiej Arcadis. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków budżetu państwa.

W ramach prac nad Miejskimi Planami Adaptacji eksperci Konsorcjum przeprowadzą liczne analizy, a cały proces przygotowania planów będzie realizowany we współpracy z władzami miast oraz przy aktywnej partycypacji społecznej i zaangażowaniu mieszkańców. Wdrożenie działań zaplanowanych w Miejskim Planie Adaptacji przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców.

Projekt potrwa do końca 2018 roku.
MPA_Stopka-do-maila3.jpg

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.