Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w czwartek, 20 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK

W trosce o przejrzystość administracji, upubliczniamy wystąpienia pokontrolne, jakie sporządziła NIK po kontroli „Wybranych aspektów funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”.  – powiedział podczas dzisiejszej /6 grudnia/ konferencji prasowej, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uwaga mieszkańcy! W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu będzie nieczynny

W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu /ul. Parkowa 2 i ul. Smolenia 35/ oraz Urząd Stanu Cywilnego /ul. Olejniczaka 22/ będą nieczynne.

Bytomskie projekty rekomendowane do ZIT

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 – które ubiegają się o dofinansowanie na termomodernizację budynków – zostały wybrane do rekomendacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Bytom pod Grunwaldem

Bytom pod Grunwaldem Data publikacji: 14 lipca 2017Przeszło 3,5 tysiąca rycerzy z całego kraju zjechało na grunwaldzkie pola, by zawalczyć o tytuł mistrza Polski w różnorodnych konkurencjach. Wśród nich Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Leo Corde".

Wielkimi krokami zbliża się inscenizacja wielkiej, polsko-krzyżackiej bitwy z 1410 roku. Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde” walczy pod Grunwaldem m.in.: o tytuł Mistrza Polski Miecza Długiego „O Złoty Miecz Grunwaldu” czy Mistrza Polski w Walkach Rycerskich.

Głównym punktem imprezy jest inscenizacja bitwy pod Grunwaldem (scenariusz i reżyseria Krzysztof Górecki), która odbędzie się w sobotę, 15 lipca. W historycznym widowisku plenerowym wystąpi ok. 1,3 tys. rekonstruktorów.  Wcielą się oni w pieszych i konnych rycerzy, łuczników i artylerzystów obu walczących stron.

Natomiast od 12 do 16 lipca odbywają się walki o mistrzostwo Polski. Bytom reprezentuję grupa składająca się z 26 osób. Członkowie stowarzyszenia są osobami o różnym doświadczeniu w tej dyscyplinie, ale wspólnie – już po raz drugi - będą reprezentować "Leo Corde" na Mistrzostwach Polski. Drużyna wybrała się do województwa warmińsko-mazurskiego ponad tydzień temu, żeby wybudować obóz, pomóc w przygotowaniu infrastruktury oraz biesiad. Rok wcześniej trzech reprezentantów stowarzyszenia dotarło do czołowej ósemki zawodów i byli blisko podium. W tym roku bytomianie ponownie powalczą o trofea. Obserwatorzy sportowych zmagań mogą rozpoznać "Leo Corde" po herbie miasta Bytom umieszczonym na elemencie zbroi bytomskich rycerzy.

Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Leo Corde" to grupa, której misją jest przybliżenie wszystkim historii okresu średniowiecza poprzez dobrą zabawę na turniejach, lekcjach żywej historii oraz podczas treningów w sekcjach takich jak zbrojna, łucznicza, tańców dawnych i kuglarskich. Siedzibą stowarzyszenia jest "zamek", który powstał w hali w Szkole Podstawowej nr 45 w Szombierkach.

Autor: Katarzyna Nylec
Zdjęcia: arc BSRH "Leo Corde"

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.