Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 czerwca 2018, Danuta, Emilia, Jan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Wakacyjne warsztaty już od poniedziałku, 25 czerwca! Zapraszamy młodych filmowców, sportowców, muzyków, kuglarzy, malarzy, ekologów i konstruktorów latawców do Becekobusa, który znów wyruszy na ulice Bytomia. Sprawdzajcie rozkład jazdy i zapisujcie się na zajęcia. Dobra zabawa gwarantowana!

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Gwiazdy zjadą do Bytomia!

Na te kilka dni wypełnionych muzyką z niecierpliwością czekają miłośnicy dobrej zabawy z Bytomia i okolic. Znamy już nazwiska gwiazd, które wystąpią 21-24 czerwca podczas tegorocznych Dni Bytomia.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Bytom pod Grunwaldem

Bytom pod Grunwaldem Data publikacji: 14 lipca 2017Przeszło 3,5 tysiąca rycerzy z całego kraju zjechało na grunwaldzkie pola, by zawalczyć o tytuł mistrza Polski w różnorodnych konkurencjach. Wśród nich Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Leo Corde".

Wielkimi krokami zbliża się inscenizacja wielkiej, polsko-krzyżackiej bitwy z 1410 roku. Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde” walczy pod Grunwaldem m.in.: o tytuł Mistrza Polski Miecza Długiego „O Złoty Miecz Grunwaldu” czy Mistrza Polski w Walkach Rycerskich.

Głównym punktem imprezy jest inscenizacja bitwy pod Grunwaldem (scenariusz i reżyseria Krzysztof Górecki), która odbędzie się w sobotę, 15 lipca. W historycznym widowisku plenerowym wystąpi ok. 1,3 tys. rekonstruktorów.  Wcielą się oni w pieszych i konnych rycerzy, łuczników i artylerzystów obu walczących stron.

Natomiast od 12 do 16 lipca odbywają się walki o mistrzostwo Polski. Bytom reprezentuję grupa składająca się z 26 osób. Członkowie stowarzyszenia są osobami o różnym doświadczeniu w tej dyscyplinie, ale wspólnie – już po raz drugi - będą reprezentować "Leo Corde" na Mistrzostwach Polski. Drużyna wybrała się do województwa warmińsko-mazurskiego ponad tydzień temu, żeby wybudować obóz, pomóc w przygotowaniu infrastruktury oraz biesiad. Rok wcześniej trzech reprezentantów stowarzyszenia dotarło do czołowej ósemki zawodów i byli blisko podium. W tym roku bytomianie ponownie powalczą o trofea. Obserwatorzy sportowych zmagań mogą rozpoznać "Leo Corde" po herbie miasta Bytom umieszczonym na elemencie zbroi bytomskich rycerzy.

Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Leo Corde" to grupa, której misją jest przybliżenie wszystkim historii okresu średniowiecza poprzez dobrą zabawę na turniejach, lekcjach żywej historii oraz podczas treningów w sekcjach takich jak zbrojna, łucznicza, tańców dawnych i kuglarskich. Siedzibą stowarzyszenia jest "zamek", który powstał w hali w Szkole Podstawowej nr 45 w Szombierkach.

Autor: Katarzyna Nylec
Zdjęcia: arc BSRH "Leo Corde"

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.