Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 grudnia 2018, Joanna, Aleksandra, Dagmara

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Bytom na kartach kalendarza

Bytom na kartach kalendarza Data publikacji: 4 grudnia 2018O tym jak wdzięcznym tematem do fotograficznych projektów jest Bytom, przekonaliśmy się już nie raz. Tym razem na 12 planszach składających się na kalendarz wydany przez Muzeum Górnośląskie, zobaczymy dawne oblicze Śląska.

Bohaterami tego niezwykłego kalendarza są mieszkańcy Górnego Śląska i ich codzienne życie. Na fotografiach znajdziemy mieszkańców Bytomia w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników plebiscytu na Górnym Śląsku w marcu 1921 roku, bytomskich strażaków prezentujących zabytkową przewoźną pompę pożarniczą z 1810 roku na fotografii z początku XX wieku, fotografię ślubną nowożeńców z drużbami w strojach rozbarskich z 1912 roku, wielkanocny wyjazd gospodarzy na modlitwę w polu w Rozbarku w 1936 roku i procesję Bożego Ciała na Scharleyer Strasse (obecnie ulica Witczaka) w latach 20. XX wieku, a nawet młode dziewczęta pozujące przy samochodzie w latach 20. XX wieku.

Na kartach kalendarza odnajdziemy także mieszkańców Siemianowic Śląskich i fotografa Piotra Soidę z siostrą Zofią w pracowni fotograficznej, założonej w 1890 roku na zdjęciu z 1910 roku. Przenieść się też można do Katowic i obejrzeć na zdjęciu teatrzyk amatorski Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej z Janowa w 1936 roku. Dawne Gliwice reprezentuje piekarnia z początku XX wieku, a Chorzów – wnętrze sklepu z 1919 roku.

Są też górnośląskie kucharki w kuchni zakładowej (lata 1918–1939). Mieszkańców Piekar Śląskich z pewnością zainteresuje fotografia inscenizacji męki i śmierci Chrystusa w Wielki Piątek na fotografii z 1901 roku. Pojawia się także Góra Świętej Anny w latach 20. XX wieku z pierwszym snopem z zatkniętym krzyżem.

Kalendarz w cenie 14 zł można nabyć w sklepach muzealnych (pl. Jana III Sobieskiego 2 i ul. W. Korfantego 34) oraz online.

Autor: AK
Zdjęcia: arch. MGB

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.