Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 maja 2018, Iwona, Michal, Dezyriusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gratka dla miłośników militariów

Ponad 20 grup rekonstrukcyjnych, pokazy walk rycerskich, zabytkowych samochodów militarnych, umundurowania i uzbrojenia oraz możliwość zwiedzania podziemnego, przeciwlotniczego schronu z nowymi wystawami. Tak zapowiada się I Śląski Zlot Grup Rekonstrukcyjnych, który 31 maja o 12.00 odbędzie się w Bytomiu – Miechowicach.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Bytom ma kolejny zabytkowy park

Bytom ma kolejny zabytkowy park Data publikacji: 8 września 2017



Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zadecydował o wpisaniu parku na Górze Gryca w Miechowicach oraz znajdującej się tam kaplicy do rejestru zabytków. Po Parku Miejskim, Ludowym oraz Fazańcu to czwarta ostoja zieleni w naszym mieście posiadająca status zabytku.

Przypomnijmy, że starania o wpisanie parku oraz kaplicy św. Barbary rozpoczęły się już w 2015 roku z inicjatywy prezydenta Damiana Bartyli i parafii p.w. Świętego Krzyża w Miechowicach.

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji, historia powstania kaplicy i parku na wzniesieniu, będącego jednym z najstarszych parków publicznych na Górnym Śląsku, jest nierozerwalnie związana z historią Miechowic: Miechowice to średniowieczna wieś książęca, której rozwój nastąpił w XIX wraz z otwarciem przez Ignacego Domesa w 1823r. jednej z największych na Górnym Śląsku kopalni galmanu „Maria”. Znaczenie miejscowości wzrosło w drugiej połowie XIX w. dzięki rodzinie Wincklerów, właścicieli licznych posiadłości i przedsiębiorstw na terenie Śląska, którzy znacząco przyczynili się do rozwoju przemysłu w regionie. W 1850 roku Franz Winckler - ówczesny właściciel Miechowic ufundował dla miejscowej społeczności kaplicę poświęconą patronce górników św. Barbarze.

To właśnie z inicjatywy Wincklera, który rozumiał potrzeby swoich pracowników, wokół kaplicy utworzono park, będący terenem rekreacyjnym odwiedzanym przez okolicznych górników.Początkowo obejmował on jedynie teren wzgórza wraz z aleją prowadzącą na szczyt wzniesienia (307 m n.p.m.) do kaplicy. Dopiero w okresie międzywojennym XX w. rozbudowano park w kierunku zachodnim, wyznaczając nowe alejki o geometrycznym przebiegu.

Obecnie na południowym stoku wzgórza napotkać można zbiornik wodny z 1925 r. oraz zabudowę magazynową. Zachodni kraniec parku przecięto ulicą Warszawską. Pośrodku urządzono duży plac zabaw. W parku rosną drzewa o różnym przekroju gatunkowym i wiekowym. W najstarszej, wschodniej części założenia dominują dęby szypułkowe, lipy drobnolistne i robinie akacjowe, a w pobliżu kaplicy wyróżnia się klon srebrzysty i buk w odmianie purpurowej.

Charakterystycznym elementem jest aleja lipowa biegnąca z południa, wzdłuż zachodniego stoku, na szczyt wzniesienia z kaplicą. W młodszej, zachodniej części, alejki obsadzone są klonami pospolitymi, polnymi i jaworami oraz robiniami akacjowymi. W centrum tej części parku rośnie okazały platan klonolistny.

Wpisanie Góry Gryca do rejestru zabytków umożliwi nam pozyskanie dodatkowych środków na rewitalizację tego terenu. Po dokładnej inwentaryzacji i ocenie stanu zdrowia drzewostanu, będziemy się ubiegać o dotację Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – mówi Ewa Nazarewicz, dyrektorka Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Autor: AK
Zdjęcia: www.gazetamiechowic.pl, fot.visuallightbox.com

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.