Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 września 2017, Dora, Gerard, Teodor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom ma kolejny zabytkowy park

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zadecydował o wpisaniu parku na Górze Gryca w Miechowicach oraz znajdującej się tam kaplicy do rejestru zabytków. Po Parku Miejskim, Ludowym oraz Fazańcu to czwarta ostoja zieleni w naszym mieście posiadająca status zabytku.

Nowe atrakcje w miechowickim schronie

Nowa prezentacja multimedialna w technologii Dolby Surround, wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć poświęconych tajemnicy Szybu Południowego KWK Miechowice oraz pamiątki związane z Górnym Śląskiem. To najnowsze atrakcje w schronie przy ul. Kasztanowej w Bytomiu - Miechowicach.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Bytom ma kolejny zabytkowy park

Bytom ma kolejny zabytkowy park Data publikacji: 8 września 2017Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zadecydował o wpisaniu parku na Górze Gryca w Miechowicach oraz znajdującej się tam kaplicy do rejestru zabytków. Po Parku Miejskim, Ludowym oraz Fazańcu to czwarta ostoja zieleni w naszym mieście posiadająca status zabytku.

Przypomnijmy, że starania o wpisanie parku oraz kaplicy św. Barbary rozpoczęły się już w 2015 roku z inicjatywy prezydenta Damiana Bartyli i parafii p.w. Świętego Krzyża w Miechowicach.

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji, historia powstania kaplicy i parku na wzniesieniu, będącego jednym z najstarszych parków publicznych na Górnym Śląsku, jest nierozerwalnie związana z historią Miechowic: Miechowice to średniowieczna wieś książęca, której rozwój nastąpił w XIX wraz z otwarciem przez Ignacego Domesa w 1823r. jednej z największych na Górnym Śląsku kopalni galmanu „Maria”. Znaczenie miejscowości wzrosło w drugiej połowie XIX w. dzięki rodzinie Wincklerów, właścicieli licznych posiadłości i przedsiębiorstw na terenie Śląska, którzy znacząco przyczynili się do rozwoju przemysłu w regionie. W 1850 roku Franz Winckler - ówczesny właściciel Miechowic ufundował dla miejscowej społeczności kaplicę poświęconą patronce górników św. Barbarze.

To właśnie z inicjatywy Wincklera, który rozumiał potrzeby swoich pracowników, wokół kaplicy utworzono park, będący terenem rekreacyjnym odwiedzanym przez okolicznych górników.Początkowo obejmował on jedynie teren wzgórza wraz z aleją prowadzącą na szczyt wzniesienia (307 m n.p.m.) do kaplicy. Dopiero w okresie międzywojennym XX w. rozbudowano park w kierunku zachodnim, wyznaczając nowe alejki o geometrycznym przebiegu.

Obecnie na południowym stoku wzgórza napotkać można zbiornik wodny z 1925 r. oraz zabudowę magazynową. Zachodni kraniec parku przecięto ulicą Warszawską. Pośrodku urządzono duży plac zabaw. W parku rosną drzewa o różnym przekroju gatunkowym i wiekowym. W najstarszej, wschodniej części założenia dominują dęby szypułkowe, lipy drobnolistne i robinie akacjowe, a w pobliżu kaplicy wyróżnia się klon srebrzysty i buk w odmianie purpurowej.

Charakterystycznym elementem jest aleja lipowa biegnąca z południa, wzdłuż zachodniego stoku, na szczyt wzniesienia z kaplicą. W młodszej, zachodniej części, alejki obsadzone są klonami pospolitymi, polnymi i jaworami oraz robiniami akacjowymi. W centrum tej części parku rośnie okazały platan klonolistny.

Wpisanie Góry Gryca do rejestru zabytków umożliwi nam pozyskanie dodatkowych środków na rewitalizację tego terenu. Po dokładnej inwentaryzacji i ocenie stanu zdrowia drzewostanu, będziemy się ubiegać o dotację Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – mówi Ewa Nazarewicz, dyrektorka Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Autor: AK
Zdjęcia: www.gazetamiechowic.pl, fot.visuallightbox.com

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.