Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 listopada 2017, Flora, Jan, Roman

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Bytom i Żytomierz oficjalnie partnerami

Data publikacji: 10 września 2016Żytomierz stał się oficjalnie partnerskim miastem Bytomia. Umowę o współpracy podpisali dziś /9 września/ Siergiej Suhomlin, mer Żytomierza i Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Zawieranie kontaktów z partnerami zagranicznymi zawsze było istotnym elementem polityki samorządowej. Jest zadaniem powszechnie realizowanym przez wszystkie miasta mające aspiracje do dalszego rozwoju – mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Jednak tylko o kimś sprawdzonym można powiedzieć, że jest partnerem i sądzę, że partnerstwo między Żytomierzem i Bytomiem już zostało sprawdzone. Utrzymujemy wzajemne kontakty od wielu lat – dodał prezydent.

Bytom od kilku lat utrzymuje kontakty z Żytomierzem przede wszystkim na niwie oświatowo-kulturalnej. Przedstawiciele szkół i organizacji pozarządowych biorą udział m.in. w Dniach Kultury Polskiej w Żytomierzu, artyści z ukraińskiego miasta prezentują swój dorobek podczas imprez w Bytomiu. W październiku 2012 roku prezydent Damian Bartyla otrzymał w darze od Polonii Żytomierskiej bochen chleba, którym witano delegację województwa śląskiego na uroczystości otwarcia Centrum Polskiego w
Żytomierzu. W 2013 roku prezydent Bytomia brał też udział w obchodach 1129 rocznicy powstania Żytomierza.

Damian Bartyla podkreślał, że umowa jest zawierana w czasie trudnym dla narodu ukraińskiego. Patrzymy z nadzieją na Wasze starania aby iść drogą reform demokratycznych, gospodarczych i społecznych - mówił. Jako Polacy doskonale rozumiemy Wasze dążenia do zmian, a jako Bytomianie sami również stoimy przed wyzwaniem przeprowadzenia społecznej i gospodarczej odnowy naszego miasta. Mam nadzieję, że razem, jako miasta partnerskie, znajdziemy wzajemne oparcie w procesie zmian.

Żytomierz jest drugim po Drohobyczu ukraińskim partnerskim miastem Bytomia. Współpracujemy też z czeskim Vsetinem, rosyjskim Dmitrovem i niemieckim Recklinghausen.

Galeria zdjęć:Autor: iwo

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.