Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Bytom czeka na zimę

Bytom czeka na zimę Data publikacji: 14 listopada 20163000 ton soli, 400 ton piasku, 19 koksiaków i 26 pojazdów do usuwania skutków ataku zimy. Całodobowo przy telefonie dyspozytor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej przyjmujący wszystkie sygnały dotyczące m.in.: zimowego utrzymania ulic i chodników należących do gminy. Bytom przygotowany jest do „Akcji zima”.

Na „Realizację pakietu usług sanitarno-porządkowych i konserwacyjnych na terenie miasta Bytomia”, w tym na zimowe utrzymanie miasta, Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej przeznaczył około 3,7 mln złotych. Wykonawca (Zakład Usługowy Konserwacja Terenów Zielonych Jacek Wieczorek z Bytomia) posiada w swoich magazynach 3000 ton soli i 350 ton piasku przeznaczonych do likwidacji skutków zimy. W pełnej gotowości jest też niezbędny sprzęt: sześć pługo-solarek, dziesięć pługo-piaskarek /do ulic/ oraz sześć pługo-piaskarek do zimowego utrzymania chodników. W pogotowiu czeka też pług wirnikowy, ładowarki do śniegu oraz wytwornica solanki.

Dodatkowo Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej zabezpieczył 20 ton soli oraz prawie 50 ton piasku. Do dyspozycji jest 19 koksowników, 30 skrzyń z piaskiem, a także ciągnik z pługiem i posypywarką, mikrociągnik ze szczotką obrotową i posypywarką oraz koparko – ładowarka.

Jak co roku uruchomiliśmy całodobowy kontakt telefoniczny, gdzie można zgłaszać problemy związane z zimowym utrzymaniem miasta - mówi Ewa Nazarewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu. Dyspozytor „Akcji zima” – całodobowo pod numerem 32 42 07 780 czeka na wszystkie sygnały dotyczące zimowego utrzymania ulic i chodników, które należą do gminy. Priorytetem zimowego utrzymania dróg w mieście jest zapewnienie przejezdności głównych szlaków komunikacyjnych. Szczególną uwagę nasze służby zwracają na drogi, po których kursują autobusy komunikacji miejskiej  – dodaje Ewa Nazarewicz. Ponadto przy głównych skrzyżowaniach w mieście, a także w niektórych niebezpiecznych miejscach ustawione zostały skrzynie z piaskiem, z których mogą korzystać kierowcy.

Przypomnijmy również, że na okres jesienno-zimowy uruchomiono również całodobowy numer telefonu: 800 100 022, pod którym można zgłaszać informacje o osobach bezdomnych. Dzwonić można także bezpośrednio do Straży Miejskiej pod nr tel.: 32 281 18 24 lub do noclegowni przy ul. Kosynierów, pod nr tel.: 32 387 63 89. Noclegownia w Bytomiu dysponuje nie tylko setką miejsc dla osób bezdomnych, ale także ogrzewalnią, która pomieści 40 osób. Ogrzewalnia jest czynna codziennie od października do końca marca każdego roku, od 20.00 do 8.00. Każdy „podopieczny” ogrzewalni może skorzystać tu nie tylko z toalety, łaźni, krzesła lub ławki – aby w cieple na siedząco spędzić noc, ale także z gorącego napoju – mówi Adam Tomaszewski, kierownik bytomskiej noclegowni. Co ważne, do ogrzewalni, w przeciwieństwie do noclegowni nie jest wymagane skierowanie od pracownika socjalnego.

Dużą rolę zimą odgrywają także sami mieszkańcy miasta. Do obowiązków właścicieli nieruchomości wzdłuż których biegnie chodnik, należy jego oczyszczenie ze śniegu, lodu i błota pośniegowego. Z kolei o usuwaniu nawisów śnieżnych oraz sopli lodowych na rynnach i dachach muszą pamiętać zarządcy nieruchomości.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.