Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 grudnia 2018, Joanna, Aleksandra, Dagmara

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w czwartek, 20 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK

W trosce o przejrzystość administracji, upubliczniamy wystąpienia pokontrolne, jakie sporządziła NIK po kontroli „Wybranych aspektów funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”.  – powiedział podczas dzisiejszej /6 grudnia/ konferencji prasowej, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uwaga mieszkańcy! W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu będzie nieczynny

W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu /ul. Parkowa 2 i ul. Smolenia 35/ oraz Urząd Stanu Cywilnego /ul. Olejniczaka 22/ będą nieczynne.

Bytomskie projekty rekomendowane do ZIT

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 – które ubiegają się o dofinansowanie na termomodernizację budynków – zostały wybrane do rekomendacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Bytom bez barier

Bytom bez barier Data publikacji: 3 grudnia 2018Za wysokie krawężniki, dziurawe chodniki, brak podjazdów to zmora osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i seniorów. Aby uczynić miasto bardziej przyjaznym dla osób z dysfunkcją narządu ruchu, prezydent Mariusz Wołosz powołał dziś /3 grudnia/ zespół ds. likwidacji barier dla osób niepełnoprawnych.

Data podpisania zarządzenia nie jest przypadkowa, dziś bowiem obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W skład zespołu weszli m.in. Miejski Rzecznik Osób Niepełnosprawnych, przedstawiciele kilku wydziałów Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Do udziału w pracach zespołu będą zapraszani także przedstawiciele trzeciego sektora działający na rzecz niepełnosprawnych.

Jedną z pierwszych inwestycji, której się przyjrzymy będzie remont ul. Katowickiej. To ważne, by po zakończeniu tej kluczowej inwestycji była ona dostosowana do potrzeb osób starszych, niepełnosprawnych, rodziców z małymi dziećmi - mówi wiceprezydent Michał Bieda, będący przewodniczącym nowo powołanego zespołu.

Do zadań zespołu będzie należała analiza obiektów przestrzeni publicznej pod kątem istniejących barier architektonicznych, rozeznanie potrzeb  oraz określenie kwot na ich zniwelowanie. Co ważne, jednym z zadań zespołu będzie wypracowanie standardów obowiązujących przy realizacji miejskich inwestycji.

Mamy świadomość, że nie da się dokonać rewolucji w rok czy dwa, ale im wcześniej rozpoczniemy prace tym szybciej zlikwidujemy problem - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Działania te popiera również strona społeczna, którą reprezentował dziś Paweł Wittich ze Stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców. Nowe rozdanie w Bytomiu obudziło w mieszkańcach nowe nadzieje. Otrzymujemy od nich mnóstwo sygnałów, że chcą aktywnie wspierać tego rodzaju inicjatywy, angażować się w prace na rzecz dostosowania miasta do potrzeb seniorów, osób niepełnosprawnych - mówił Paweł Wittich.

Przypomnijmy, że miesiąc temu, jeszcze przed wyborami Mariusz Wołosz poznał Michała Rataja, aktywnego zawodowo i społecznie bytomianina, który porusza się na wózku inwalidzkim.

Pan Michał zaprosił mnie, abym doświadczył na własnej skórze zaledwie skrawka jego codzienności. Kiedy usiadłem na wózku inwalidzkim, okazało się, że z tej perspektywy świat wygląda zupełnie inaczej, a często wobec zwykłego krawężnika jesteśmy bezsilni. Dlatego postanowiłem zrobić pierwszy krok, aby uczynić przestrzeń publiczną przyjazną i bezpieczna dla wszystkich - mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Obecny na spotkaniu Michał Rataj podziękował prezydentowi, że odpowiedział na jego apel. Najważniejszy jest początek. Mam nadzieję, że przy zaangażowaniu wielu instytucji, Bytom stanie się nowoczesnym, dostępnym i komfortowym miejscem do życia, a realizowane tu inwestycje będą służyły wszystkim mieszkańcom - mówił Michał Rataj.

Zobacz film

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.