Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Żałoba narodowa po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia. Zgodnie z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od piątku, 18 stycznia od godziny 17.00, do soboty, 19 stycznia do godziny 19.00 w kraju będzie obowiązywać żałoba narodowa.

Bytomianie uczcili pamięć Pawła Adamowicza

Minutą ciszy bytomianie uczcili dzisiaj, 15 stycznia pamięć zmarłego wczoraj Pawła Adamowicza. Wielu mieszkańców w milczeniu zapaliło znicze i modliło się za prezydenta Gdańska. Przypomnijmy, że w niedzielę, 13 stycznia doszło do brutalnego ataku na Pawła Adamowicza, w wyniku którego kilkanaście godzin później zmarł.

Rekordowy finał w Bytomiu

W minioną niedzielę, już po raz 27. Bytom i cała Polska, pokazali, że warto pomagać. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku w naszym mieście obfitował w wiele atrakcji.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Bytom apeluje do premiera Morawieckiego w sprawie odpadów

Bytom apeluje do premiera Morawieckiego w sprawie odpadów Data publikacji: 10 maja 2018Prawie 300 podpisów w trzy godziny. Bytomianie poparli dziś (10 maja) apel Damiana Bartyli, prezydenta Bytomia do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmiany przepisów Ustawy o odpadach i licznie podpisywali się pod petycją.

Zmiany prawa są konieczne, zwłaszcza w takich miastach jak Bytom, których pogórnicza przeszłość i rozległe obszary poprzemysłowe stają się polem nielegalnej działalności firm działających w obszarze zagospodarowania odpadów – mówił dziś prezydent Damian Bartyla, podczas konferencji prasowej, która jednocześnie zainaugurowała akcję społeczną zbierania podpisów pod petycją.

Prezydent zaapelował do mieszkańców, by podpisali petycję w sprawie  reformy dotyczącej wprowadzenia zmian w obowiązującym systemie prawnym w zakresie wydawania zezwoleń oraz kontroli gospodarowania odpadami.

Pomimo kilku trudnych, ale ważnych i potrzebnych rozmów z mieszkańcami Bobrka, większość bytomian pozytywnie przyjęła inicjatywę prezydenta. Mieszkańcy byli zainteresowani, zadawali pytania i deklarowali włączenie się w akcję zbierania podpisów pod petycją.

Proponujemy zmiany w prawie polegające między innymi na przyznaniu samorządom większych kompetencji kontrolnych wobec firm oraz możliwości interwencji w ich działalność, jeśli będzie ona uciążliwa dla otoczenia. Obecne, ułomne przepisy nie dają nam takich możliwości, dlatego apelujemy  o systemowe zmiany – tłumaczył prezydent Damian Bartyla.

Prezydent podkreślał także konieczność wprowadzenia stałego nadzoru środowiskowego dla przedsiębiorstw składujących i przetwarzających odpady czy też obowiązkowe zainstalowanie monitoringu. W apelu skierowanym do premiera RP, jest także mowa o wprowadzeniu wysokich kaucji dla podmiotów uzyskujących zezwolenia na gospodarowanie odpadami czy wprowadzenia procedur, które umożliwiałyby gminom egzekwowanie od nieuczciwych firm naprawienia wyrządzonej szkody. Wśród proponowanych zmian znalazł się też zapis o powołaniu specjalnej komórki posiadającej uprawnienia  do zatrzymania osób za pomocą środków przymusu bezpośredniego, w tym broni.

Głos w tej sprawie zabrał również dr Dariusz Woźnicki, dyrektor generalny Agencji Bezpieczeństwa Gospodarczego, były wiceszef Centralnego Biura Śledczego.

Wiele innych miast naszego regionu boryka się z tym samym problemem. Odpady trafiają nie tylko do Bytomia. To proceder mający znamiona przestępczości zorganizowanej - tłumaczył dr Woźnicki. I dodał, że na nielegalnym składowaniu odpadów firmy mogą zarobić nawet 100 tysięcy złotych dziennie.

Petycję oraz listy poparcia można pobrać ze strony Urzędu Miejskiego już dziś, a od jutra /11 maja/ można będzie składać je podpisane w budynku Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2 oraz przy ul. Smolenia 35, a także w Biurze Promocji Bytomia /Rynek 7/ oraz w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Olejniczaka 22.


Galeria zdjęć:Zdjęcia: UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.