Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 maja 2018, Filip, Paulina, Marianna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

OSI zmienia Bytom. Remont Beceku za ponad 7 mln zł

Prawie 7,8 mln zł będzie kosztował remont Bytomskiego Centrum Kultury (wartość projektu). Prace rozpoczęły się kilka dni temu, a ich efekty będzie można zobaczyć z początkiem 2019r. To kolejny budynek w mieście remontowany w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji ze środków unijnych.

Było biuro, będzie mieszkanie! Propozycja dla młodych

Dwa czterdziestometrowe lokale czekają na młodych bytomian! Kiedyś były biurami, ale TBS przekształci je w mieszkania. Bytom testuje pierwszy model dostępnego mieszkalnictwa w ramach projektu pilotażowego rewitalizacji. Chętni mogą zgłaszać się do 28 maja.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Bytom apeluje do premiera Morawieckiego w sprawie odpadów

Prawie 300 podpisów w trzy godziny. Bytomianie poparli dziś (10 maja) apel Damiana Bartyli, prezydenta Bytomia do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmiany przepisów Ustawy o odpadach i licznie podpisywali się pod petycją.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Bytom apeluje do premiera Morawieckiego w sprawie odpadów

Bytom apeluje do premiera Morawieckiego w sprawie odpadów Data publikacji: 10 maja 2018Prawie 300 podpisów w trzy godziny. Bytomianie poparli dziś (10 maja) apel Damiana Bartyli, prezydenta Bytomia do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmiany przepisów Ustawy o odpadach i licznie podpisywali się pod petycją.

Zmiany prawa są konieczne, zwłaszcza w takich miastach jak Bytom, których pogórnicza przeszłość i rozległe obszary poprzemysłowe stają się polem nielegalnej działalności firm działających w obszarze zagospodarowania odpadów – mówił dziś prezydent Damian Bartyla, podczas konferencji prasowej, która jednocześnie zainaugurowała akcję społeczną zbierania podpisów pod petycją.

Prezydent zaapelował do mieszkańców, by podpisali petycję w sprawie  reformy dotyczącej wprowadzenia zmian w obowiązującym systemie prawnym w zakresie wydawania zezwoleń oraz kontroli gospodarowania odpadami.

Pomimo kilku trudnych, ale ważnych i potrzebnych rozmów z mieszkańcami Bobrka, większość bytomian pozytywnie przyjęła inicjatywę prezydenta. Mieszkańcy byli zainteresowani, zadawali pytania i deklarowali włączenie się w akcję zbierania podpisów pod petycją.

Proponujemy zmiany w prawie polegające między innymi na przyznaniu samorządom większych kompetencji kontrolnych wobec firm oraz możliwości interwencji w ich działalność, jeśli będzie ona uciążliwa dla otoczenia. Obecne, ułomne przepisy nie dają nam takich możliwości, dlatego apelujemy  o systemowe zmiany – tłumaczył prezydent Damian Bartyla.

Prezydent podkreślał także konieczność wprowadzenia stałego nadzoru środowiskowego dla przedsiębiorstw składujących i przetwarzających odpady czy też obowiązkowe zainstalowanie monitoringu. W apelu skierowanym do premiera RP, jest także mowa o wprowadzeniu wysokich kaucji dla podmiotów uzyskujących zezwolenia na gospodarowanie odpadami czy wprowadzenia procedur, które umożliwiałyby gminom egzekwowanie od nieuczciwych firm naprawienia wyrządzonej szkody. Wśród proponowanych zmian znalazł się też zapis o powołaniu specjalnej komórki posiadającej uprawnienia  do zatrzymania osób za pomocą środków przymusu bezpośredniego, w tym broni.

Głos w tej sprawie zabrał również dr Dariusz Woźnicki, dyrektor generalny Agencji Bezpieczeństwa Gospodarczego, były wiceszef Centralnego Biura Śledczego.

Wiele innych miast naszego regionu boryka się z tym samym problemem. Odpady trafiają nie tylko do Bytomia. To proceder mający znamiona przestępczości zorganizowanej - tłumaczył dr Woźnicki. I dodał, że na nielegalnym składowaniu odpadów firmy mogą zarobić nawet 100 tysięcy złotych dziennie.

Petycję oraz listy poparcia można pobrać ze strony Urzędu Miejskiego już dziś, a od jutra /11 maja/ można będzie składać je podpisane w budynku Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2 oraz przy ul. Smolenia 35, a także w Biurze Promocji Bytomia /Rynek 7/ oraz w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Olejniczaka 22.


Galeria zdjęć:Autor: Dawid Wowra
Zdjęcia: UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.