Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytomianie uczcili pamięć Pawła Adamowicza

Minutą ciszy bytomianie uczcili dzisiaj, 15 stycznia pamięć zmarłego wczoraj Pawła Adamowicza. Wielu mieszkańców w milczeniu zapaliło znicze i modliło się za prezydenta Gdańska. Przypomnijmy, że w niedzielę, 13 stycznia doszło do brutalnego ataku na Pawła Adamowicza, w wyniku którego kilkanaście godzin później zmarł.

Rekordowy finał w Bytomiu

W minioną niedzielę, już po raz 27. Bytom i cała Polska, pokazali, że warto pomagać. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku w naszym mieście obfitował w wiele atrakcji.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Były funkcjonariusz CBŚP w urzędzie

Były funkcjonariusz CBŚP w urzędzie Data publikacji: 12 czerwca 2018Prezydent Bytomia Damian Bartyla podejmuje kolejne kroki w walce z mafią śmieciową. Skład Wydziału Inżynierii Środowiska UM w Bytomiu zasilił Marcin Borosz, były funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego.

Mechanizmy przestępczości zorganizowanej są mu dobrze znane. Przez 18 lat rozpracowywał zorganizowane grupy parające się handlem narkotykami, porwaniami dla okupu czy wymuszaniem haraczy. Przed nim kolejne wyzwanie - walka z mafią śmieciową z poziomu samorządu.

Człowiek z takim doświadczeniem i taką wiedzą to nieoceniona pomoc dla pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska - mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Tu potrzebna jest szybka reakcja, kiedy na przykład, dokumenty firm starających się o pozwolenia na składowanie i przetwarzania odpadów wydadzą się podejrzane. Informacje muszą szybko dotrzeć do odpowiednich organów: Centralnego Biura Śledczego Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Coraz głośniej mówi się o tym, że dostarczaniem do Polski nielegalnych odpadów zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, a walka z nimi z poziomu samorządów jest nierealna. Walka z przestępczością zorganizowaną jest bardzo trudna. Sądzę, że moje doświadczenie w korelacji z przepisami administracyjnymi, znajomością sektora ochrony środowiska będzie pomocne w ukierunkowaniu odpowiednich działań - mówi Marcin Borosz.

Mimo że Wydział Inżynierii Środowiska wspólnie z przedstawicielami policji i straży miejskiej na bieżąco kontrolują składowiska odpadów, a w Urzędzie Miejskim funkcjonuje specjalny zespół ds. odpadów, to prawo nie daje możliwości odpowiedniej reakcji na poziomie miejskim.
Ani miejskie policje, ani prokuratury rejonowe nie są do takiej walki przygotowane - mówi były funkcjonariusz CBŚP.

Przypomnijmy, w marcu ubiegłego roku prezydent Bytomia Damian Bartyla zaangażował prywatnych detektywów do przyjrzenia się gospodarce odpadowej, funkcjonującej na terenie naszego miasta. Materiał sporządzony przez agencję detektywistyczną przekazał organom ścigania. Obecnie toczy się postępowanie w tej sprawie.

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.