Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 sierpinia 2018, Nora, Joachim, Roch

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Wakacyjne warsztaty już od poniedziałku, 25 czerwca! Zapraszamy młodych filmowców, sportowców, muzyków, kuglarzy, malarzy, ekologów i konstruktorów latawców do Becekobusa, który znów wyruszy na ulice Bytomia. Sprawdzajcie rozkład jazdy i zapisujcie się na zajęcia. Dobra zabawa gwarantowana!

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Było biuro, będzie mieszkanie! Propozycja dla młodych

Data publikacji: 15 maja 2018logo_kolor.jpg

Dwa czterdziestometrowe lokale czekają na młodych bytomian! Kiedyś były biurami, ale TBS przekształci je w mieszkania. Bytom testuje pierwszy model dostępnego mieszkalnictwa w ramach projektu pilotażowego rewitalizacji. Chętni mogą zgłaszać się do 28 maja.

Jednym z problemów w Bytomiu jest mieszkalnictwo. Z jednej strony mamy deficyt mieszkań, z drugiej bardzo dużą liczbę pustostanów - mówi prezydent Bytomia Damian Bartyla. Niemniej taki problem dotyczy niemal każdego miasta w Polsce. Dlatego w 2015 roku, wspólnie z przedstawicielami ówczesnego ministerstwa rozwoju, podczas prac nad założeniami projektu pilotażowego rewitalizacji, ustaliliśmy, że Bytom wypracuje model rozwoju mieszkalnictwa z wykorzystaniem istniejącej tkanki.

Dotyczy to zarówno lokali mieszkalnych, jak i użytkowych. W zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego mamy sporo lokali zajmowanych wcześniej przez firmy - mówi Bogna Krystek-Kucewicz z TBS. Są one w dobrym stanie, a ich remont nie wymaga dużych nakładów finansowych. Trzeba je odświeżyć i dostosować do potrzeb przyszłego lokatora.

Proponowane przez TBS lokale do przekształcenia mieszczą się przy Rynku, w oficynie. Jedno ma 42,5 m2, a drugie - 42 m2.

Oferta skierowana jest przede wszystkim do osób młodych, które nie ukończyły 35. roku życia i nie mają tytułu prawnego do innego mieszkania na terenie miasta. Lokale nie są duże, idealne dla osób samotnych albo prowadzących dwuosobowe gospodarstwo domowe - dodaje Bogna Krystek-Kucewicz.

TBS proponuje chętnym dwie wersje najmu, tańszą i droższą:

  • 20 tys. zł + kaucja 4 tys. zł (roczny czynsz) - partycypacja finansowa. Wówczas TBS w ciągu ok. miesiąca wyremontuje lokal "pod klucz".
  • 8 tys. zł + kaucja 4 tys. zł (roczny czynsz) - partycypacja rzeczowo-finansowa. Wówczas TBS wykona projekt przebudowy lokalu i wymieni wszystkie instalacje, a remont najemca będzie musiał wykonać sam.

W tej drugiej wersji jest jeden warunek - zaznacza Bogna Krystek-Kucewicz. Najemca musi nam poświadczyć, że potrafi to zrobić, dlatego dobrze byłoby, gdyby wykazał się odpowiednim wykształceniem. Jeśli nie jest budowlańcem, może dostarczyć nam referencje od rodziny albo znajomych. W obu przypadkach trzeba poświadczyć, że najemca będzie w stanie utrzymać lokal. Mieszkania zostaną przekazane osobom, które spełniają kryterium pierwszeństwa oraz zaproponują najwyższą wartość wkładu partycypacyjnego.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt - dodaje Izabela Domogała, kierownik Biura Rewitalizacji Miasta i Funduszy Europejskich. W tej perspektywie unijnej musimy realizować projekty rewitalizacyjne z uwzględnianiem rozwiązań innowacyjnych. Mieszkania dla młodych w ramach projektu pilotażowego będą zaprojektowane tak, by zmniejszyć koszty ich utrzymania, na przykład przez wprowadzenie rozwiązań energooszczędnych.

Nabór chętnych trwa do 28 maja. Wnioski należy składać osobiście w biurze TBS Bytom przy Rynku 21. Będą one oceniane przez specjalnie w tym celu powołaną komisję.

Druki można pobrać ze strony internetowej TBS (zakładka „dokumenty”). Wraz z wnioskiem trzeba dostarczyć deklarację o dochodach oraz oświadczenie o nieposiadaniu mieszkania na terenie miasta. Przed złożeniem wniosku koniecznie trzeba zapoznać się z regulaminem.

Jeśli taki model pozyskiwania mieszkań dla osób młodych sprawdzi się w Bytomiu, to bazując na naszych doświadczeniach będą mogły wprowadzać go inne miasta w Polsce.

Projekt pilotażowy rewitalizacji "Bytom odNowa - innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych" finansowany jest z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Jest elementem prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji pilotażu przygotowań do działań rewitalizacyjnych w skali kraju.

Opisy mieszkań i szczegółowe informacje znajdują się na stronie TBS


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: TBS Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.