Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Żałoba narodowa po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia. Zgodnie z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od piątku, 18 stycznia od godziny 17.00, do soboty, 19 stycznia do godziny 19.00 w kraju będzie obowiązywać żałoba narodowa.

Bytomianie uczcili pamięć Pawła Adamowicza

Minutą ciszy bytomianie uczcili dzisiaj, 15 stycznia pamięć zmarłego wczoraj Pawła Adamowicza. Wielu mieszkańców w milczeniu zapaliło znicze i modliło się za prezydenta Gdańska. Przypomnijmy, że w niedzielę, 13 stycznia doszło do brutalnego ataku na Pawła Adamowicza, w wyniku którego kilkanaście godzin później zmarł.

Rekordowy finał w Bytomiu

W minioną niedzielę, już po raz 27. Bytom i cała Polska, pokazali, że warto pomagać. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku w naszym mieście obfitował w wiele atrakcji.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Było biuro, będzie mieszkanie! Propozycja dla młodych

Data publikacji: 15 maja 2018logo_kolor.jpg

Dwa czterdziestometrowe lokale czekają na młodych bytomian! Kiedyś były biurami, ale TBS przekształci je w mieszkania. Bytom testuje pierwszy model dostępnego mieszkalnictwa w ramach projektu pilotażowego rewitalizacji. Chętni mogą zgłaszać się do 28 maja.

Jednym z problemów w Bytomiu jest mieszkalnictwo. Z jednej strony mamy deficyt mieszkań, z drugiej bardzo dużą liczbę pustostanów - mówi prezydent Bytomia Damian Bartyla. Niemniej taki problem dotyczy niemal każdego miasta w Polsce. Dlatego w 2015 roku, wspólnie z przedstawicielami ówczesnego ministerstwa rozwoju, podczas prac nad założeniami projektu pilotażowego rewitalizacji, ustaliliśmy, że Bytom wypracuje model rozwoju mieszkalnictwa z wykorzystaniem istniejącej tkanki.

Dotyczy to zarówno lokali mieszkalnych, jak i użytkowych. W zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego mamy sporo lokali zajmowanych wcześniej przez firmy - mówi Bogna Krystek-Kucewicz z TBS. Są one w dobrym stanie, a ich remont nie wymaga dużych nakładów finansowych. Trzeba je odświeżyć i dostosować do potrzeb przyszłego lokatora.

Proponowane przez TBS lokale do przekształcenia mieszczą się przy Rynku, w oficynie. Jedno ma 42,5 m2, a drugie - 42 m2.

Oferta skierowana jest przede wszystkim do osób młodych, które nie ukończyły 35. roku życia i nie mają tytułu prawnego do innego mieszkania na terenie miasta. Lokale nie są duże, idealne dla osób samotnych albo prowadzących dwuosobowe gospodarstwo domowe - dodaje Bogna Krystek-Kucewicz.

TBS proponuje chętnym dwie wersje najmu, tańszą i droższą:

  • 20 tys. zł + kaucja 4 tys. zł (roczny czynsz) - partycypacja finansowa. Wówczas TBS w ciągu ok. miesiąca wyremontuje lokal "pod klucz".
  • 8 tys. zł + kaucja 4 tys. zł (roczny czynsz) - partycypacja rzeczowo-finansowa. Wówczas TBS wykona projekt przebudowy lokalu i wymieni wszystkie instalacje, a remont najemca będzie musiał wykonać sam.

W tej drugiej wersji jest jeden warunek - zaznacza Bogna Krystek-Kucewicz. Najemca musi nam poświadczyć, że potrafi to zrobić, dlatego dobrze byłoby, gdyby wykazał się odpowiednim wykształceniem. Jeśli nie jest budowlańcem, może dostarczyć nam referencje od rodziny albo znajomych. W obu przypadkach trzeba poświadczyć, że najemca będzie w stanie utrzymać lokal. Mieszkania zostaną przekazane osobom, które spełniają kryterium pierwszeństwa oraz zaproponują najwyższą wartość wkładu partycypacyjnego.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt - dodaje Izabela Domogała, kierownik Biura Rewitalizacji Miasta i Funduszy Europejskich. W tej perspektywie unijnej musimy realizować projekty rewitalizacyjne z uwzględnianiem rozwiązań innowacyjnych. Mieszkania dla młodych w ramach projektu pilotażowego będą zaprojektowane tak, by zmniejszyć koszty ich utrzymania, na przykład przez wprowadzenie rozwiązań energooszczędnych.

Nabór chętnych trwa do 28 maja. Wnioski należy składać osobiście w biurze TBS Bytom przy Rynku 21. Będą one oceniane przez specjalnie w tym celu powołaną komisję.

Druki można pobrać ze strony internetowej TBS (zakładka „dokumenty”). Wraz z wnioskiem trzeba dostarczyć deklarację o dochodach oraz oświadczenie o nieposiadaniu mieszkania na terenie miasta. Przed złożeniem wniosku koniecznie trzeba zapoznać się z regulaminem.

Jeśli taki model pozyskiwania mieszkań dla osób młodych sprawdzi się w Bytomiu, to bazując na naszych doświadczeniach będą mogły wprowadzać go inne miasta w Polsce.

Projekt pilotażowy rewitalizacji "Bytom odNowa - innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych" finansowany jest z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Jest elementem prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji pilotażu przygotowań do działań rewitalizacyjnych w skali kraju.

Opisy mieszkań i szczegółowe informacje znajdują się na stronie TBS


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: TBS Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.