Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 czerwca 2018, Bogna, Florentyna, Rafal

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Wakacyjne warsztaty już od poniedziałku, 25 czerwca! Zapraszamy młodych filmowców, sportowców, muzyków, kuglarzy, malarzy, ekologów i konstruktorów latawców do Becekobusa, który znów wyruszy na ulice Bytomia. Sprawdzajcie rozkład jazdy i zapisujcie się na zajęcia. Dobra zabawa gwarantowana!

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Gwiazdy zjadą do Bytomia!

Na te kilka dni wypełnionych muzyką z niecierpliwością czekają miłośnicy dobrej zabawy z Bytomia i okolic. Znamy już nazwiska gwiazd, które wystąpią 21-24 czerwca podczas tegorocznych Dni Bytomia.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

By-PAS za 8 mln

By-PAS za 8 mln Data publikacji: 10 marca 2016Ponad 8 mln zł pochłonie realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie unijny projekt By-PAS czyli Bytomska Pracownia Aktywności Społecznej. Z pomocy skorzysta prawie 600 osób dotkniętych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym w mieście.

Program ten w Bytomiu realizowany jest po raz pierwszy. Jego celem, w głównej mierze jest aktywizacja społeczna i poprawa zdolności do zatrudnienia osób dotkniętych wykluczeniem. By-PAS stanowi element rewitalizacji społecznej Bytomia. Projekt ten ma pobudzić aktywność wśród mieszkańców naszego miasta, poprawić relacje uczestników w ich rodzinach i środowisku lokalnym, co według nas  jest kluczem do zmian, które pomogą im samodzielnie funkcjonować – mówi Beata Żukowska, kierownik Działu Planowania, Koordynowania i Realizacji Projektów MOPR w Bytomiu.

Ważnym elementem projektu jest wprowadzenie modelu pracy grupowej oraz metodą środowiskową. Nie jest to dla nas nowość, bo analogiczne rozwiązania zastosowaliśmy podczas realizacji programów aktywności lokalnej (PAL dla Bobrka i Karbia – przyp. red.) w minionych latach. Jesteśmy jednak bogatsi o doświadczenie i tym razem zamierzamy wykorzystać metodę środowiskową dla szerszej społeczności – dodaje.
 
Projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wraz z bytomską Fundacją Inicjatywa. Programem objęte zostaną osoby, które podpisały kontrakty socjalne /pisemna umowa zawarta przez pracownika socjalnego z rodziną lub osobą ubiegającą się o pomoc/.
Tylko do końca lutego do projektu zrekrutowano 317 osób, dla których pracownicy socjalni opracowali już indywidualne plany wsparcia.

Trzeba podkreślić, że współpraca z uczestnikami By- PAS będzie uzależniona od rodzaju problemów, z jakimi się borykają. Wiele osób od dawna nie pracuje, spora grupa ma problemy rodzinne, część nie radzi sobie z kumulacją trudności: zadłużeniem, konfliktami, spadkiem poczucia wartości
– mówi Żukowska.
 
W głównej mierze będą to działania socjalne, świadczone przez zespół 16 pracowników socjalnych MOPR. W tym obszernym pojęciu mieści się szereg zadań o charakterze indywidualnym i grupowym. Z początkiem marca rozpoczęły się już zajęcia w Klubie Integracji Społecznej. W porozumieniu z bytomskim Powiatowym Urzędem Pracy realizowany jest też Program Aktywizacja i Integracja, który ma pomóc osobom najbardziej oddalonym od rynku pracy i jednocześnie wesprzeć w problemach rodzinnych, środowiskowych czy prawnych.

Nad tym, by do zmiany na lepsze zaangażować także otoczenie społeczne uczestników projektu w różnych częściach miasta, wspólnie pracują pracownicy socjalni oraz animatorzy Fundacji Inicjatywa. Pierwsze spotkania w poszczególnych dzielnicach miasta już się odbyły.

Na obecnym etapie działania mają jeszcze charakter rozproszony, ale od kwietnia w ramach projektu funkcjonować będą dwie siedziby. MOPR skupi zespół projektowy przy ul. Piłsudskiego 67, a Fundacja Inicjatywa - przy ul. Powstańców Warszawskich 38
– mówi Beata Żukowska. Tam też swoje działania będą prowadzić animatorzy. W zależności od predyspozycji i zainteresowań uczestników dobierana będzie tematyka zajęć.

Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO WSL 2014-2020).


Autor: AK
Zdjęcia: fot. K. Kadis, impreza w ramach projektu aktywności społecznej w jednej z bytomskich dzielnic

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.