Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 września 2018, Tekla, Boguslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

By-PAS za 8 mln

By-PAS za 8 mln Data publikacji: 10 marca 2016Ponad 8 mln zł pochłonie realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie unijny projekt By-PAS czyli Bytomska Pracownia Aktywności Społecznej. Z pomocy skorzysta prawie 600 osób dotkniętych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym w mieście.

Program ten w Bytomiu realizowany jest po raz pierwszy. Jego celem, w głównej mierze jest aktywizacja społeczna i poprawa zdolności do zatrudnienia osób dotkniętych wykluczeniem. By-PAS stanowi element rewitalizacji społecznej Bytomia. Projekt ten ma pobudzić aktywność wśród mieszkańców naszego miasta, poprawić relacje uczestników w ich rodzinach i środowisku lokalnym, co według nas  jest kluczem do zmian, które pomogą im samodzielnie funkcjonować – mówi Beata Żukowska, kierownik Działu Planowania, Koordynowania i Realizacji Projektów MOPR w Bytomiu.

Ważnym elementem projektu jest wprowadzenie modelu pracy grupowej oraz metodą środowiskową. Nie jest to dla nas nowość, bo analogiczne rozwiązania zastosowaliśmy podczas realizacji programów aktywności lokalnej (PAL dla Bobrka i Karbia – przyp. red.) w minionych latach. Jesteśmy jednak bogatsi o doświadczenie i tym razem zamierzamy wykorzystać metodę środowiskową dla szerszej społeczności – dodaje.
 
Projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wraz z bytomską Fundacją Inicjatywa. Programem objęte zostaną osoby, które podpisały kontrakty socjalne /pisemna umowa zawarta przez pracownika socjalnego z rodziną lub osobą ubiegającą się o pomoc/.
Tylko do końca lutego do projektu zrekrutowano 317 osób, dla których pracownicy socjalni opracowali już indywidualne plany wsparcia.

Trzeba podkreślić, że współpraca z uczestnikami By- PAS będzie uzależniona od rodzaju problemów, z jakimi się borykają. Wiele osób od dawna nie pracuje, spora grupa ma problemy rodzinne, część nie radzi sobie z kumulacją trudności: zadłużeniem, konfliktami, spadkiem poczucia wartości
– mówi Żukowska.
 
W głównej mierze będą to działania socjalne, świadczone przez zespół 16 pracowników socjalnych MOPR. W tym obszernym pojęciu mieści się szereg zadań o charakterze indywidualnym i grupowym. Z początkiem marca rozpoczęły się już zajęcia w Klubie Integracji Społecznej. W porozumieniu z bytomskim Powiatowym Urzędem Pracy realizowany jest też Program Aktywizacja i Integracja, który ma pomóc osobom najbardziej oddalonym od rynku pracy i jednocześnie wesprzeć w problemach rodzinnych, środowiskowych czy prawnych.

Nad tym, by do zmiany na lepsze zaangażować także otoczenie społeczne uczestników projektu w różnych częściach miasta, wspólnie pracują pracownicy socjalni oraz animatorzy Fundacji Inicjatywa. Pierwsze spotkania w poszczególnych dzielnicach miasta już się odbyły.

Na obecnym etapie działania mają jeszcze charakter rozproszony, ale od kwietnia w ramach projektu funkcjonować będą dwie siedziby. MOPR skupi zespół projektowy przy ul. Piłsudskiego 67, a Fundacja Inicjatywa - przy ul. Powstańców Warszawskich 38
– mówi Beata Żukowska. Tam też swoje działania będą prowadzić animatorzy. W zależności od predyspozycji i zainteresowań uczestników dobierana będzie tematyka zajęć.

Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO WSL 2014-2020).


Autor: AK
Zdjęcia: fot. K. Kadis, impreza w ramach projektu aktywności społecznej w jednej z bytomskich dzielnic

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.