Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w czwartek, 20 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK

W trosce o przejrzystość administracji, upubliczniamy wystąpienia pokontrolne, jakie sporządziła NIK po kontroli „Wybranych aspektów funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”.  – powiedział podczas dzisiejszej /6 grudnia/ konferencji prasowej, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uwaga mieszkańcy! W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu będzie nieczynny

W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu /ul. Parkowa 2 i ul. Smolenia 35/ oraz Urząd Stanu Cywilnego /ul. Olejniczaka 22/ będą nieczynne.

Bytomskie projekty rekomendowane do ZIT

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 – które ubiegają się o dofinansowanie na termomodernizację budynków – zostały wybrane do rekomendacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Budżet obywatelski 2014

Budżet obywatelski 2014 Data publikacji: 17 grudnia 2013Czego potrzeba twojej dzielnicy? Naprawionej drogi, chodnika? A może siłowni „pod chmurką”, placu zabaw dla dzieci czy ścieżki rowerowej? W Bytomiu trwają prace nad budżetem obywatelskim, z którego pieniądze mają być przeznaczone na inwestycje. Projekt uchwały w tej sprawie przegłosowali radni na wczorajszej sesji Rady Miejskiej.

Coraz więcej miast decyduje się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Powód? Z jednej strony mieszkańcy mają możliwość bezpośredniego decydowania o podziale środków, z drugiej - czują po trosze ciężar odpowiedzialności, jaka spada na barki decydujących o wydawaniu publicznych pieniędzy.

Według założeń, w Bytomiu do podziału w ramach budżetu obywatelskiego będą 2 miliony złotych. Pieniądze mają być rozdzielane proporcjonalnie do liczby mieszkańców zamieszkujących daną dzielnicę, z tym że kwotą bazową jest 50 tys. zł. Co ważne  - bytomski budżet obywatelski na 2014 rok charakteryzuje się tym, że pod uwagę będą brane tylko tak zwane „projekty twarde". Pieniądze mają być przeznaczone tylko na inwestycje.

Najwięcej pieniędzy przypadnie Śródmieściu - 476 tys. zł (tu mieszka najwięcej bytomian). Drugą dzielnicą pod względem liczby mieszkańców są Miechowice, tam trafi ponad 253 tys. zł. Szombierkom przypadną 244 tys. Dalej podział pieniędzy kształtuj się następująco: Rozbark - 201 tys., Stroszek - Dąbrowa Miejska - 161 tys., Łagiewniki i Os. Ziętka - po 122 tys., Karb - 106 tys., Bobrek - 92 tys., Sucha Góra - 81 tys., Stolarzowice - 78 tys. i Górniki - 59 tys.

Uchwała wejdzie w życie w pierwszych dniach stycznia 2014 r. Do 7 lutego będzie można zgłaszać projekty. Pod uwagę będą brane tylko te, poparte podpisami co najmniej 15 osób. Ich weryfikacja pod względem formalnym, prawnym, merytorycznym i finansowym potrwa do 12 marca. Jeśli nadesłane projekty przejdą ją pozytywnie, trafią na specjalne listy. Głosowanie odbędzie się od 17 do 21 marca we wszystkich dzielnicach równocześnie.  31 marca dowiemy się, które projekty uzyskały największą liczbę głosów.


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.