Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 października 2017, Marleny, Edwarda, Seweryna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Czas - Miejsca - Ludzie

Obozy koncentracyjne, jenieckie i inne miejsca internowania są tematem czesko – polskiej publikacji „Czas – Miejsca – Ludzie. Nazistowski system obozów w latach drugiej wojny światowej”. Zapraszamy na promocję tej książki do Muzeum Górnośląskiego 25 października.

Nowe atrakcje w miechowickim schronie

Nowa prezentacja multimedialna w technologii Dolby Surround, wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć poświęconych tajemnicy Szybu Południowego KWK Miechowice oraz pamiątki związane z Górnym Śląskiem. To najnowsze atrakcje w schronie przy ul. Kasztanowej w Bytomiu - Miechowicach.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Budynki KWK Rozbark

Data publikacji: 9 grudnia 2013Nieistniejąca już kopalnia "Rozbark" (do 1945 roku "Heinitz") rozpoczęła wydobycie w roku 1868. Od końca XIX wieku wchodziła w skład koncernu Spadkobierców Gieschego, wyrastając na jeden z największych zakładów wydobywczych w rejonie Bytomia.

Przemianowana po II wojnie światowej na "Rozbark" pracowała do 2004 roku. W rejonie Szybów Głównych przy ul. Chorzowskiej zachował się liczny zespół budynków kopalni. Najcenniejszym z nich jest wzniesiona w 1911 roku cechownia, projektu słynnego duetu architektów Emila i Georga Zilmannów z Charlottenburga, autorów wielu budynków przemysłowych na Górnym Śląsku. W sali zbornej cechowni z zachowanym oryginalnym wystrojem wnętrza, znajdował się ołtarz z obrazem św. Barbary. Ponadto w skład zespołu zabudowy kopalni wchodzą między innymi maszynownia szybu "Bonczyk", kotłownia oraz budynki dyrekcji.

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.