Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Budynek Zespołu Szkół Mechaniczno - Samochodowych

Budynek Zespołu Szkół Mechaniczno - Samochodowych Data publikacji: 10 grudnia 2013Po podziale Górnego Śląska w 1922 roku Bytom, który pozostał w Niemczech, otoczony był z trzech stron polską granicą państwową. Przygraniczny Bytom dla Republiki Weimarskiej, a potem Trzeciej Rzeszy był swoistym „oknem wystawowym", które miało wywierać propagandowy wpływ na ludność terenów przyłączonych do Polski.

 Nie szczędzono więc środków i przez cały właściwie okres międzywojenny powstawały w mieście nowe gmachy użyteczności publicznej. Bytom stał się głównym ośrodkiem kulturalnym i oświatowym niemieckiego Górnego Śląska. Jednym z budynków, które powstały w latach dwudziestych XX wieku był gmach wystawiony w roku 1929 dla Szkoły Rzemiosł Budowlanych (Baugewerkschule) przy obecnym pl. Jana III Sobieskiego (wówczas Moltkeplatz). Szkołę tę przeniesiono do Bytomia z Katowic w 1922 roku w związku z przyznaniem Polsce wschodniej części Górnego Śląska. Początkowo działała w nieistniejącym dzisiaj (a rozebranym w latach trzydziestych XX wieku) budynku tzw. starego konwiktu, który znajdował się w południowo - zachodniej części obecnego placu Sobieskiego. Nowy gmach, wykonany z cegły na konstrukcji żelbetonowej, powstał według projektu opolskiego architekta Oskara Goltza. Był częścią nigdy niedokończonej koncepcji przebudowy śródmieścia miasta z drugiej połowy lat dwudziestych XX wieku.

Nowoczesny trójkondygnacyjny budynek z użytkowymi suterenami (tu między innymi pomieszczono salę gimnastyczną), o płaskim dachu, powstał na rzucie zbliżonym do litery „H" (główny korpus z osiowo położonymi ryzalitami flankowany jest prostopadłymi skrzydłami). Skromna typowa dla funkcjonalizmu fasada pokryta jest ciemnoczerwoną cegłą klinkierową. Uwagę przyciąga przecięty pionowymi oknami frontowy ryzalit środkowy z szerokimi schodami prowadzącymi ku głównemu wejściu ukrytemu pod masywnymi arkadami. Niestety, w latach siedemdziesiątych XX wieku front szkoły przesłonięty został w znacznym stopniu przez wbudowany w środkową część placu gmach Biblioteki Miejskiej. Budynek szkoły posiadał wiele wyspecjalizowanych pracowni. Ich pierwotne wyposażenie i wystrój zmieniono w okresie powojennym. Jedynie na drugim piętrze zachowała się oświetlona przeszklonym dachem, oryginalna sala audytoryjna. W 1930 roku szkoła liczyła 250 uczniów.

Rok później zmieniła nazwę na Średni Techniczny Państwowy Zakład Naukowy Budownictwa Nad - i Podziemnego (Höhere Technische Staatslehranstalt für Hoch - und Tiefbau). W latach 1945 - 58 roku działało tu, dla delegowanych przez organizacje partyjne robotników z całej Polski, dokształcające Państwowe Technikum (od 1949 roku Technikum dla Wysuniętych Robotników). Następnie otwarto tu Technikum Górniczo - Mechaniczne, którego kontynuatorem jest (połączony w roku 1982 z Zespołem Szkół Samochodowych) obecny gospodarz budynku, czyli Zespół Szkół Mechaniczno - Samochodowych.

Tekst zaczerpnięty z publikacji: „Zabytkowe budynki szkolne Śródmieścia  Bytomia" Tomasza Śmiałka.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.