Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Budynek Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. Webera 6

Budynek Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. Webera 6 Data publikacji: 10 grudnia 2013Po podziale Górnego Śląska w 1922 roku Bytom, który pozostał w Niemczech, otoczony był z trzech stron polską granicą państwową. Przygraniczny Bytom dla Republiki Weimarskiej, a potem Trzeciej Rzeszy był swoistym oknem wystawowym, które miało wywierać propagandowy wpływ na ludność terenów przyłączonych do Polski.

Nie szczędzono więc środków potrzebnych miastu i przez cały właściwie okres międzywojenny powstawały nowe budynki szkolne, a Bytom zaczął stawać się głównym ośrodkiem kulturalnym i oświatowym niemieckiego Górnego Śląska. W pierwszej połowie lat dwudziestych rozwiązano problemy lokalowe szkolnictwa zawodowego w Bytomiu. Jego początki sięgały pierwszej połowy XIX stulecia, ale bardziej zorganizowane formy teoretycznej nauki zawodu datują się dopiero od lat siedemdziesiątych tego wieku.

Już przed pierwszą wojną światową ukształtowały się szkoły, które w 1924 roku wprowadziły się do nowego gmachu przy Gräupnerstraße (dzisiaj ul. Webera). Były to: Miejska Szkoła Zawodów Rzemieślniczych (Städtische Gewerbliche Berufsschule, we wrześniu 1925 roku uczyło się w niej 1551 uczniów) oraz Miejska Średnia Szkoła Handlowa (Städtische Höhere Handelsschule), Miejska Szkoła Handlowa (Städtische Handelsschule) oraz  Kupiecka Szkoła Zawodowa (Kaufmännische Berufsschule). Wiosną 1945 roku, zachowując pewną ciągłość, w budynku umieszczono Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie, a potem, od końca lat czterdziestych, często zmieniające nazwy i profile kształcenia - szkoły zawodowe.

W obecny Zespół Szkół Ekonomicznych połączono je w roku 1975. Czterokondygnacyjny gmach z użytkowym poddaszem w wysokim dachu powstał na planie zbliżonym do kształtu litery „T". Budynek to ciekawy przykład modernizmu z detalami (na przykład zygzakowaty motyw naczółków okien pierwszego piętra) nadającymi fasadzie cechy, modnego w latach dwudziestych XX wieku, ekspresjonizmu.

Ozdobą gmachu są umieszczone nad wejściem także ekspresjonistyczne rzeźby przedstawiające ucznia i uczennicę (autorstwa uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów śląskich z pierwszej połowy XX wieku, a pochodzącego z Bytomia, Thomasa Myrtka). Fumkcjonalnie ukształtowane wnętrze zachowało na korytarzach i klatkach schodowych pierwotny wystrój (posadzki, poręcze, okna).

Tekst zaczerpnięty z publikacji "Zabytkowe budynki szkolne Śródmieścia Bytomia" Tomasza Śmiałka


Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.