Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Budynek Szpitala Specjalistycznego przy ul. Batorego

Budynek Szpitala Specjalistycznego przy ul. Batorego Data publikacji: 10 grudnia 2013Pierwsze informacje o szpitalu można odnaleźć w monografii Bytomia z1925 roku. Mowa w niej o tym, iż znajdował się on w małym domku, posiadał zaledwie kilka łóżek, a pacjentami zajmował się jeden lekarz.

W 1870 roku na Polu Poniatowskim został wybudowany nowy szpital - jak na owe czasy nowoczesny i odpowiadający potrzebom szesnastotysięcznego miasta. Projekt budowy szpitala zatwierdzono w 1888 roku. W pierwszej fazie budowy wzniesiono: budynek główny - szpitalny, kotłownię wraz z pralnią, budynek z salami dla chorych oraz portiernię. W kolejnej fazie budowy, do 1901 roku, wzniesiono budynek administracyjny z pomieszczeniami biurowymi oraz gabinetem lekarza naczelnego.

W 1904 roku stanął budynek z główną salą posiedzeń Bractwa Górniczego - ówczesnego właściciela szpitala.  W 1906 roku zarząd spółki brackiej zakupił kolejne działki z przeznaczeniem na powiększenie kompleksu szpitalnego. Dwa lata później rozpoczęto budowę reprezentacyjnego kasyna dla lekarzy oraz zakładu rehabilitacyjnego z basenem kąpielowym w południowej części kompleksu. Projektantem założenia był architekt pochodzący z Hindenburga - Alfred  Kraemer, a pracami murarskimi kierował G. Nickish z Bytomia. Pod koniec lat 20-tych przeprowadzono kolejne prace remontowo - instalacyjne, a następne przebudowy miały miejsce w latach 50 - tych. Wtedy to dokonano licznych prac adaptacyjnych oraz wyburzeń budynków zdewastowanych na skutek działań wojennych.

Opiekę medyczną nad pacjentami oprócz personelu lekarskiego sprawowały siostry zakonne spod wezwania Miłosierdzia Bożego (trwało to do 1960 roku). Pod koniec lat 50-tych utworzona została kolejna Klinika Chorób Wewnętrznych. Oprócz tych klinik funkcjonowały w szpitalu dwa oddziały: wewnętrzny i dermatologiczny, przychodnie przyszpitalne oraz zakład gospodarczy.
W 1971 roku wszystkie jednostki ochrony zdrowia w Bytomiu zostały połączone w jeden Zespół Opieki Zdrowotnej. Stan taki istniał do roku 1993. Od 1 listopada 1998 roku szpital posiada osobowość prawną i podlega Sejmikowi Województwa Śląskiego.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.