Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Budynek Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej przy ul. Moniuszki 25

Budynek Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej przy ul. Moniuszki 25 Data publikacji: 10 grudnia 2013Köenigeches Hygienishes Institut – taką nazwę pierwotnie nosił budynek SANEPIDU u zbiegu ulic Moniuszki i K. Miarki. Wschodnia część budynku została wzniesiona w latach 1902-1906 w stylu modernistycznym.

W 1912 roku budynek został rozbudowany do obecnych rozmiarów. Autorem obu projektów Karol Brügger ówczesny architekt miasta. W budynku umieszczono Królewski Instytut Higieny. Budynek kilkukrotnie zmieniał właścicieli. W 1947 roku został on przekazany Zjednoczeniu Przedsiębiorstw Górniczych prawdopodobnie z przeznaczeniem  na budynek mieszkalny.

Kolejna zmiana właściciela nastąpiła w 1954 roku - Przedsiębiorstwo Robót Górniczych przekazało go Wydziałowi Zdrowia z przeznaczeniem na Miejską Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i Przychodnię Skórno-Wenerologiczną. Obecnie znajduje się w nim Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna.

Ciekawostką jest fakt, iż elewacja wykonana z cegły klinkierowej pokryta jest grubą warstwą farby, w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się napis „Köenigeches Hygienishes Institut". Budynek użytkowany jest do dziś zgodnie ze swoim przeznaczeniem.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.