Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Budynek przy ul. H. Siemiradzkiego 9

Budynek przy ul. H. Siemiradzkiego 9 Data publikacji: 10 grudnia 2013W 1936 roku, po dwóch latach prac, przy skrzyżowaniu Holteinstraße i Wermundstraße (dzisiaj ulice Pułaskiego i Siemiradzkiego) oddano do użytku kolejny budynek szkolny z 24 klasami.

Autorami projektu byli pracujący w Miejskim Urzędzie Budowlanym architekci Stütz i Brück. Trójkondygnacyjny, przykryty wysokim dachem z lukarnami, gmach główny wraz ze skrzydłem kryjącym salę gimnastyczną zbudowany jest na rzucie litery „L" i pokryty w całości cegłą klinkierową. Stylowo jest to połączenie nowoczesnego funkcjonalizmu z popularnymi w III Rzeszy nawiązaniami do historyzmu. Fasada od strony ul. Pułaskiego (między oknami sali gimnastycznej).

Pierwotnie była zdobiona płaskorzeźbami w stylu nazirealizmu przedstawiającymi matkę z dzieckiem, chłopca w mundurze Hilter Jugend, młodzieńca w ubiorze Służby Pracy i żołnierza Wehrmachtu. Wszystkie te reliefy po II wojnie światowej zostały usunięte. Zewnętrzne mury gmachu ożywiały również zegary: słoneczny i mechaniczny (zachowane do dzisiaj w stanie szczątkowym), a także wyeksponowane wejścia do budynku. Wnętrze zgodnie z zasadami funkcjonalizmu dostosowano do potrzeb szkolnych. Dbając o higienę, w każdej klasie zainstalowano umywalkę, a na korytarzach wodotryski. W budynku umieszczono Szkoły Powszechne: nr 15 (ewangelicką) i nr 16 (katolicką), których patronem został Hans Schemm (nazistowski minister edukacji, stąd popularna nazwa Hans-Schemm-Schule).

Po 1945 roku początkowo nadal działały tu Szkoły Podstawowe: nr 15 i nr 16. Następnie, po zmianie numeracji szkół  w Bytomiu, w budynku funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 36. W 1999 roku weszła ona, wraz z nowo otwartym Gimnazjum nr 6, w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7. W szkole nie zachowały się żadne pozostałości pierwotnego wyposażenia ruchomego, a spośród stałego - jedynie stolarka, poręcze schodów, obudowy wodotrysków i posadzki. Również interesująco zaprojektowane wnętrza zostały częściowo zniekształcone powojennymi przeróbkami. Szczególnie razi to w niegdyś reprezentacyjnym holu na parterze i jego kompozycyjnych powtórzeniach na kolejnych piętrach.

 

Tekst zaczerpnięty z publikacji: „Zabytkowe budynki szkolne Śródmieścia  Bytomia" Tomasza Śmiałka.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.