Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 lutego 2018, Wiktor, Cezary, Zygfryd

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Forum bytomski.pl Historia Miasta i Zabytki

Forum poświęcone w całości historii miasta Bytom i jego zabytkom. Zapraszamy do dyskusji!

Budynek przy Dworcowej 9a, dawny Hotel Reichshof

Budynek przy Dworcowej 9a, dawny Hotel Reichshof Data publikacji: 10 grudnia 2013Okazała kamienica na rogu ulic Dworcowej i Moniuszki początkowo należała do Karola Nowaka, który wywodził się ze znanej bytomskiej rodziny kupieckiej. Pochodzący z Bytomia mistrz budowlany, Franz Sotzik, w 1905 roku przebudował ten budynek według własnego projektu w stylu secesji.

Najpierw mieścił się tam hotel „Reichshof", w 1912 roku zmienił nazwę na „Europahof", by ostatecznie po II wojnie światowej nazywać się „Pionier". W latach 1920 - 1921 w budynku hotelu znajdowała się redakcja czasopisma „Orędzie Sokole", którego głównymi odbiorcami byli Górnoślązacy polskiego pochodzenia.Redaktorem naczelnym pisma przez pewien czas był Augustyn Świder, śląski poeta i powstaniec.

Obecnie w budynku mieszczą się biura. Pomimo znacznych zmian jakie, zostały wprowadzone wewnątrz budynku, fasada kamienicy zachowała pierwotny charakter swojej architektury. Od strony ulic Dworcowej i Moniuszki wciąż można podziwiać elewacje w stylu miękkiej secesji organicznej, która na każdym kolejnym piętrze charakteryzuje się większym bogactwem. Warte zobaczenia są szczególnie tarasy na ostatniej kondygnacji budynku, które osłonięte są przeszkloną wiatą o żeliwnej konstrukcji i posiadają niepowtarzalną kratę balustrady

Na podstawie książki „Bytomskie Zabytki" pod. red. Jana Drabiny
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.