Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 czerwca 2018, Gerwazy, Protazy, Julianna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Budynek przy Dworcowej 9a, dawny Hotel Reichshof

Budynek przy Dworcowej 9a, dawny Hotel Reichshof Data publikacji: 10 grudnia 2013Okazała kamienica na rogu ulic Dworcowej i Moniuszki początkowo należała do Karola Nowaka, który wywodził się ze znanej bytomskiej rodziny kupieckiej. Pochodzący z Bytomia mistrz budowlany, Franz Sotzik, w 1905 roku przebudował ten budynek według własnego projektu w stylu secesji.

Najpierw mieścił się tam hotel „Reichshof", w 1912 roku zmienił nazwę na „Europahof", by ostatecznie po II wojnie światowej nazywać się „Pionier". W latach 1920 - 1921 w budynku hotelu znajdowała się redakcja czasopisma „Orędzie Sokole", którego głównymi odbiorcami byli Górnoślązacy polskiego pochodzenia.Redaktorem naczelnym pisma przez pewien czas był Augustyn Świder, śląski poeta i powstaniec.

Obecnie w budynku mieszczą się biura. Pomimo znacznych zmian jakie, zostały wprowadzone wewnątrz budynku, fasada kamienicy zachowała pierwotny charakter swojej architektury. Od strony ulic Dworcowej i Moniuszki wciąż można podziwiać elewacje w stylu miękkiej secesji organicznej, która na każdym kolejnym piętrze charakteryzuje się większym bogactwem. Warte zobaczenia są szczególnie tarasy na ostatniej kondygnacji budynku, które osłonięte są przeszkloną wiatą o żeliwnej konstrukcji i posiadają niepowtarzalną kratę balustrady

Na podstawie książki „Bytomskie Zabytki" pod. red. Jana Drabiny
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.