Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 października 2018, Florentyny, Ambrozego, Gawla

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Budynek przy al. Legionów 10

Budynek przy al. Legionów 10 Data publikacji: 10 grudnia 2013W październiku 1912 roku, po trzech latach prac budowlanych, oddano w Bytomiu do użytku niezwykle nowoczesny jak na tamte czasy zakład rehabilitacji inwalidów, zwany Krüppelheim zum Heiligen Geist (Dom Kalek pod wezwaniem Ducha Świętego).

Powstał on przy Kurfürstenstraße (obecnie al. Legionów) z fundacji biskupa wrocławskiego kardynała Georga Koppa. Całkowity koszt zamknął się w kwocie 2,5 miliona marek. Jest to imponujący kompleks połączonych ze sobą budynków zaprojektowany przez Carla Bruggera. Warto wspomnieć, że Brugger jako miejski radca budowlany był autorem także innych obiektów w Bytomiu o charakterystycznej dla niego, secesyjnej w duchu, estetyce i formie. Tylko przy al. Legionów znajdują się jeszcze dwa dzieła tego architekta: gmach Szkoły Podstawowej nr 5 oraz dawna willa nadburmistrza Brüninga. Fasady Domu Kalek zostały wyłożone cegłą glazurowaną (ulubiony materiał elewacyjny Bruggera) białą i czerwoną z żółtymi dekoracjami i czarnymi łacińskimi inskrypcjami. W zakładzie przebywało jednorazowo około 200 dzieci. Znajdowały tu mieszkanie, opiekę lekarską i systematyczną rehabilitację. W zachowanym do dzisiaj jednym ze skrzydeł zespołu, w tzw. domu rzemiosła, działały obowiązkowe dla młodych pacjentów szkoły: siedmioklasowa podstawowa oraz zawodowa, przygotowująca niepełnosprawną młodzież do samodzielnego utrzymywania się. W czasie obu wojen światowych ulokowano na terenie zakładu szpitale wojskowe. Po 1945 roku mieściły się tutaj biura Rudzkiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego i szkoła górnicza, potem od początku lat sześćdziesiątych XX wieku, działał tu Szpital Górniczy. Dzisiaj kompleks, uzupełniony nowoczesnymi budynkami, zajmuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4. Wnętrza dostosowane do nowych potrzeb i wielokrotnie remontowane, zatraciły w znacznym stopniu swój pierwotny wygląd.

Tekst zaczerpnięty z publikacji: „Zabytkowe budynki szkolne Śródmieścia  Bytomia" Tomasza Śmiałka.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.