Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 lutego 2018, Konstancja, Maksym, Bernadeta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Budynek poczty w rejestrze zabytków

Na hasło: zabytkowa poczta w Bytomiu, na myśl nasuwa się odrestaurowany niedawno, wyjątkowej urody neorenesansowy gmach przy Piekarskiej. Tymczasem miano zabytku zyskał także modernistyczny budynek poczty przy ul. Karola Miarki 2.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Budynek Polsko - Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych

Budynek Polsko - Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych Data publikacji: 10 grudnia 2013Aby ułatwić katolickiej młodzieży spoza miasta naukę w bytomskim gimnazjum, w1900 roku wybudowano nowy konwikt, czyli internat dla chłopców (Knaben - Konvict). Powstał on według projektu Paula Jackischa.

Jest to wolnostojący, trójkondygnacyjny gmach w stylu neogotyckim zbudowany na planie zbliżonym do litery „E". Niegdyś także wnętrze wystrojem nawiązywało do gotyku, zwłaszcza obszerna kaplica na drugim piętrze z otwartą więźba dachową. Jej okna, podobnie jak na klatce schodowej, były ozdobione witrażami. Od 1945 roku działało tu przedszkole, zajmując początkowo część pomieszczeń parteru, a z czasem jego całość.

Wyższe kondygnacje wykorzystywały między innymi: Pogotowie Okiekuńcze dla Dzieci, Poradnia Wychowawczo-Zawodowa i Technikum Gastronomiczne). Od 2003 roku budynek zajmuje Polsko - Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, która prowadząc gruntowny remont kolejnych pięter, stara się przywrócić dawnemu konwiktowi jego pierwotny wygląd.

Tekst zaczerpnięty z publikacji: „Zabytkowe budynki szkolne Śródmieścia Bytomia" Tomasza Śmiałka.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.