Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 września 2018, Tekla, Boguslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Budynek Polsko - Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych

Budynek Polsko - Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych Data publikacji: 10 grudnia 2013Aby ułatwić katolickiej młodzieży spoza miasta naukę w bytomskim gimnazjum, w1900 roku wybudowano nowy konwikt, czyli internat dla chłopców (Knaben - Konvict). Powstał on według projektu Paula Jackischa.

Jest to wolnostojący, trójkondygnacyjny gmach w stylu neogotyckim zbudowany na planie zbliżonym do litery „E". Niegdyś także wnętrze wystrojem nawiązywało do gotyku, zwłaszcza obszerna kaplica na drugim piętrze z otwartą więźba dachową. Jej okna, podobnie jak na klatce schodowej, były ozdobione witrażami. Od 1945 roku działało tu przedszkole, zajmując początkowo część pomieszczeń parteru, a z czasem jego całość.

Wyższe kondygnacje wykorzystywały między innymi: Pogotowie Okiekuńcze dla Dzieci, Poradnia Wychowawczo-Zawodowa i Technikum Gastronomiczne). Od 2003 roku budynek zajmuje Polsko - Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, która prowadząc gruntowny remont kolejnych pięter, stara się przywrócić dawnemu konwiktowi jego pierwotny wygląd.

Tekst zaczerpnięty z publikacji: „Zabytkowe budynki szkolne Śródmieścia Bytomia" Tomasza Śmiałka.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.