Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 grudnia 2018, Albina, Zdzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Budynek poczty w rejestrze zabytków

Budynek poczty w rejestrze zabytków Data publikacji: 14 lutego 2018Na hasło: zabytkowa poczta w Bytomiu, na myśl nasuwa się odrestaurowany niedawno, wyjątkowej urody neorenesansowy gmach przy Piekarskiej. Tymczasem miano zabytku zyskał także modernistyczny budynek poczty przy ul. Karola Miarki 2. Decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach gmach został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych woj. śląskiego.

Budynek poczty przy obecnej ul. Miarki 2 wybudowano w latach 1930 –1931 według projektu działającego na Śląsku architekta Theodora Ehla (1876-1945) specjalizującego się głównie w budownictwie kościelnym (jest autorem projektu kościoła Bożego Ciała w Miechowicach), ale projektującego też obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej.

Funkcjonująca w tym czasie poczta z siedzibą przy ul. Piekarskiej oddalona była od dworca kolejowego, co utrudniało transportowanie wzrastającej liczby przesyłek (od 1921 r. Bytom był miastem granicznym Republiki Weimarskiej). Wpłynęło to na konieczność rozbudowy usług pocztowych i już w 1923 r. planowano wybudowanie nowego budynku poczty, jako część dworca. Ostatecznie wzniesiono go w pobliżu dworca przy ówczesnej ul. Hubertusstraße, w bezpośrednim sąsiedztwie kolejowego peronu pocztowego. Funkcję poczty budynek ten pełni do dziś.

Odwiedzając pocztę część z nas zapewne nie zwróciła uwagi na zabytkowe detale. Teraz odbierając przesyłkę warto przyjrzeć się wystrojowi głównego holu, w którym zachowały się oryginalne posadzki, okładzina ścian, a także marmurowe kontuary kas i skrytki pocztowe wmurowane w ścianę po lewej stronie od wejścia – mówi Dominika Kściuczyk, Miejska Konserwator Zabytków.

Jak wynika z uzasadnienia decyzji w sprawie wpisu do rejestru zabytków, główny budynek poczty przy ul. Miarki 2 to wartościowy architektonicznie, dobrze zachowany przykład bytomskiej architektury modernistycznej 20 –lecia międzywojennego XX wieku, który nadal używany jest zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem – jako siedziba poczty.

Gmach starannie zaprojektowano zarówno pod kątem funkcji jak i estetyki, w której geometryczna, racjonalna prostota połączona została z mocnym, wertykalnym akcentem narożnika.

Budynek stanowi interesujący materiał ilustrujący dorobek cenionego, lokalnego architekta – Theodora Ehla. Jest też świadectwem określonej fazy rozwoju urbanistyczno architektonicznego naszego miasta oraz przykładem rozbudowy sieci usług pocztowych i funkcjonowania tego typu placówek. Warto dodać, że sąsiadujące z pocztą główną budynki przy Miarki 4 i 6 nie zostały objęte wpisem do rejestru zabytków. 

Zdjęcie gmachu poczty obublikowane w "Oberschlesien in Bild" w 1931 r.
 
poczta skan.jpg

Autor: AK
Zdjęcia: arch. UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.