Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 stycznia 2018, Fabian, Sebastian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Odtworzą tragiczne wydarzenia w Miechowicach sprzed 73 lat!

17 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, ponad 120 osób, które wcielą się w rolę żołnierzy i mieszkańców Miechowic odtwarzając wydarzenia z 1945 roku, pokazy eksponatów i prelekcja na temat wkroczenia Sowietów do Miechowic. Tak zapowiada się 27 stycznia II edycja Rekonstrukcji Walk o Miechowice.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Budynek dawnej redakcji

Budynek dawnej redakcji Data publikacji: 10 grudnia 2013Gmach u zbiegu Tarnowitzer Chausse (obecnie ul. Strzelców Bytomskich) i Kürfurstenstrasse (al. Legionów) został oddany do użytku w 1911 roku na potrzeby znanego koncernu wydawniczego „Katolik” Tutaj znajdowały się drukarnia i ekspedycja, a także administracja oraz redakcje szeregu tytułów prasowych twego wydawnictwa.

Po podziale Górnego Śląska w 1922 roku pomiędzy Polskę i Niemcy obie strony (...) zobowiązały się do tworzenia publicznych szkół dla mniejszości narodowych. Istotnie, w kilku miejscowościach powiatu bytomskiego i będącej częścią miasta Dąbrowie Miejskiej w połowie lat 20. XX wieku powstały polskie szkoły podstawowe.

Kiedy w końcu 1931 roku, na skutek pogłębiających się trudności finansowych, wydawnictwo „Katolik" zostało zlikwidowane, w jego dawnym budynku 8 listopada 1932 roku otwarto męskie Polskie Gimnazjum Prywatne. Była to jedyna polska szkoła średnia w rejencji opolskiej w okresie międzywojennym. Ostatni prezydent tej placówki. Germanista, Piotr Miętkiewicz był w latach 1945-1948 pierwszym powojennym prezydentem Bytomia.

Po wybuchu wojny władze niemieckie umieściły w budynku Miejską Szkołę Zawodów Kobiecych. Pod koniec wojny, wykorzystany na szpital wojskowy, pozostał obiektem służby zdrowia. Obecnie mieści się tu Szpital Obserwacyjno-Zakaźny. Na skutek wielokrotnych remontów adaptujących gmach do kolejnych funkcji nie zachowało się w nim wyposażenie wnętrz z czasów istnienia szkoły.

Tekst zaczerpnięty z publikacji: „Zabytkowe budynki szkolne Śródmieścia  Bytomia" Tomasza Śmiałka.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.