Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Budynek dawnej Katolickiej Szkoły Powszechnej nr 5

Budynek dawnej Katolickiej Szkoły Powszechnej nr 5 Data publikacji: 10 grudnia 2013Budynek Katolickiej Szkoły Powszechnej nr 5 ( Katholische Volksschule V) stanął w 1904 roku przy Kürfurstenstrasse ( obecnie al. Legionów). Powstał, aby zaspokoić potrzeby edukacyjne dzieci z sąsiednich, rozbudowujących się wtedy ulic północno-zachodniej części Bytomia.

 Jest to gmach wolno stojący, czterokondygnacyjny z wysokimi dachami. Zaprojektował go Carl Brugger, łącząc historyzujące formy z własną, specyficzną, secesyjna w duchu estetyką . Kolorowa elewacja z jasnoczerwonej cegły licówki oraz białej cegły glazurowanej ozdobiona jest niebieskimi, żółtymi i brązowymi ornamentami z glazury. Na fasadzie wschodniej zachował się napis Bezirksschule 5 (szkoła rejonowa nr 5). Na początku lat trzydziestych XX wieku w budynku tym umieszczono także Żeńską Katolicką Szkołę Powszechną nr 12 ( Katholische Volksschule XII für Mädchen), szkole zaś nadano imię zasłużonego nadburmistrza Bytomia Georga Brüninga.

Po II wojnie światowej w budynku nadal pracowały szkoły nr 5 i nr 12. Od czasu ich połączenia w 1974 roku mieści się tutaj Szkoła Podstawowa nr 5 im. Poli Maciejowskiej. W dość dobrym stanie zachowały się ceramiczne posadzki, klatki schodowe, stolarka. W bibliotece szkoły wyeksponowano dawną dwuosobową ławkę szkolna z otworem w pulpicie na kałamarz oraz starą przenośną tablicę szkolną.

Tekst zaczerpnięty z publikacji: „Zabytkowe budynki szkolne Śródmieścia  Bytomia" Tomasza Śmiałka.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.