Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Budynek dawnego Urzędu Miejskiego (Stadthaus)

Budynek dawnego Urzędu Miejskiego (Stadthaus) Data publikacji: 10 grudnia 2013Kierujemy się w ul. Rostka i nią dochodzimy do ul. Katowickiej. Po lewej stronie widzimy odznaczający się dużą kubaturą gmach, wzniesiony w latach 1923 - 1924 dla rozrastających się struktur miasta (Stadthaus).

Jest to pięciokondygnacyjny (w okresie powojennym w miejsce wysokiego dachu dobudowano jedno piętro) funkcjonalistyczny biurowiec z dwoma dziedzińcami wewnętrznymi. Tutaj znajdowały się najważniejsze urzędy magistrackie wraz z siedzibą nadburmistrza. Po drugiej wojnie światowej mieścił się również Urząd Miejski, a od lat sześćdziesiątych XX wieku jest użytkowany przez Przedsiębiorstwo Budowy Szybów. Do dzisiaj jego fasadę powyżej głównego wejścia zdobi herb Bytomia.

 Wracamy do skrzyżowania ulic Rostka i Katowickiej i tą ostatnią idziemy dalej około 150 metrów. Następnie skręcamy w lewo w prowadzące pod górę schody. Obok nas po prawej stronie znajduje się wzniesiony w roku 1930 funkcjonalistyczny budynek dawnego Urzędu Pracy (Arbeitsamt).Od połowy lat pięćdziesiątych XX wieku gmach ten zajmuje Zespół Szkół Elektryczno - Elektronicznych. Przechodzimy malowniczy pl. Klasztorny i wchodzimy w ul. Szymanowskiego, która wyprowadza nas na Rynek. Warto się odwrócić. W roku 1930 w południowo - wschodnim narożniku Rynku, na miejscu niewielkiego domku mieszczącego muzeum miejskie, powstał gmach „Gloria - Palast" zwany bytomskim drapaczem chmur.

Nazywany tak nie tyle z racji swej wysokości co nowatorskiej formy i proporcji. Mieścił między innymi kawiarnię „Kapitol" i nowoczesne, nieistniejące już kino „Gloria". Funkcjonalistyczny budynek o jasnej ceramicznej elewacji i awangardowej, śmiałej bryle, składa się z dwóch kubicznych bloków o wysokości siedmiu i pięciu pięter. Na Rynku kończymy naszą wycieczkę.

Tekst zaczerpnięty z publikacji "Bytomska architektura z czasów Republiki Weimarskiej"  Anny i Tomasza Śmiałków, Wyd. Urząd Miejski w Bytomiu, Bytom 2004.

Osobom, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę na temat architektury doby Republiki Weimarskiej, polecamy następujące pozycje: • Barbara Szczypka-Gwiazda, „Awangarda i tradycja. Kierunki rozwoju urbanistyczno- architektonicznego Bytomia w dwudziestoleciu międzywojennym", • Gabriela Bożek, „Bytom i jego dziedzictwo w 750-lecie nadania praw miejskich", Katowice 2004, • Barbara Szczypka-Gwiazda, „Pomiędzy praktyką a utopią. Trójmiasto Bytom - Zabrze - Gliwice jako przykład koncepcji miasta przemysłowego czasów Republiki Weimarskiej", Katowice 2003.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.