Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 lutego 2018, Maciej, Bogusz, Modest

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Forum bytomski.pl Historia Miasta i Zabytki

Forum poświęcone w całości historii miasta Bytom i jego zabytkom. Zapraszamy do dyskusji!

Budynek dawnego Niemieckiego Związku Pracowników Handlowych

Data publikacji: 10 grudnia 2013Kierujemy się ku ul. Miarki. Za wiaduktem, poniżej nasypu torowiska kolejowego ciągną się zabudowania poczty i hali ekspedycji. Początkowo nowa poczta kolejowa miała się znaleźć w planowanym do rozbudowy gmachu dworca.

 Ostatecznie w 1925 roku oddano do użytku osobno stojący funkcjonalistyczny budynek, połączony z dworcem specjalnym peronem do obsługi przesyłek pocztowych. Prosta bryła tego budynku, pokrytego cegłą klinkierową, ozdobiona jest ekspresjonistycznym w wyrazie wyeksponowaniem naroża kryjącego klatkę schodową.

 Nieco dalej nadal przy ul. Miarki zauważymy kolejny interesujący nas obiekt. W 1929 roku według projektu K. Kozlika powstał gmach Niemieckiego Związku Pracowników Handlowych (Deutschen Handlungsgehilfen-Verband). Obecnie mieści się tu Miejska Poradnia Chorób Płuc. Budynek ten, podobnie jak kąpielisko miejskie, jest przykładem funkcjonalizmu w konsekwentnej, awangardowej formie.

Asymetryczna bryła składała się z trzech prostopadłościanów wyłożonych klinkierem. Środkowa wąska część jest wyższa i cofnięta w stosunku do dwóch członów bocznych - po lewej ciężkiego trójkondygnacyjnego bloku, a po prawej przeszklonego parterowego pawilonu. Ten ostatni po wojnie nadbudowano o jedną kondygnację, co uwidacznia się innym kolorem cegieł i zaciera istotę pierwotnej kompozycji opartej na kontraście między skrzydłami budowli.

Tekst zaczerpnięty z publikacji "Bytomska architektura z czasów Republiki Weimarskiej"  Anny i Tomasza Śmiałków, Wyd. Urząd Miejski w Bytomiu, Bytom 2004.

Osobom, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę na temat architektury doby Republiki Weimarskiej, polecamy następujące pozycje: • Barbara Szczypka-Gwiazda, „Awangarda i tradycja. Kierunki rozwoju urbanistyczno- architektonicznego Bytomia w dwudziestoleciu międzywojennym", • Gabriela Bożek, „Bytom i jego dziedzictwo w 750-lecie nadania praw miejskich", Katowice 2004, • Barbara Szczypka-Gwiazda, „Pomiędzy praktyką a utopią. Trójmiasto Bytom - Zabrze - Gliwice jako przykład koncepcji miasta przemysłowego czasów Republiki Weimarskiej", Katowice 2003.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.