Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Bracia Kurkowi powalczą o tytuł najlepszego strzelca

Bracia Kurkowi powalczą o tytuł najlepszego strzelca Data publikacji: 13 kwietnia 2016Kolejne zawody czekają miłośników Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego. Już w najbliższą sobotę, 16 kwietnia o 10.00 na strzelnicy Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektronicznych /wejście od ul. Smolenia/ odbędzie się turniej strzelecki o tytuł „Mistrza Strzelby 2016 roku”.

Celne oko, precyzja, technika, ale także i odrobina szczęścia. Takimi cechami powinien odznaczać się dobry strzelec Bractwa Kurkowego. W sobotę najlepsi z nich wykażą się sprawnością posługiwania karabinka w pozycji stojącej i leżącej.

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego jest jedną z najstarszych organizacji, sięgających XV wieku. Bytomskie bractwo działa z przerwą od 1495 roku. Ciekawostką jest fakt, że Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego powstało jako drugie w Polsce. Starsze jest tylko bractwo wywodzące się z Krakowa.

Wybuch II wojny światowej i wprowadzenie po 1945 roku rządów komunistycznych w Polsce zakończyło działalność Bractw Kurkowych w kraju. Reaktywacja bytomskiego bractwa była możliwa dzięki zaangażowaniu grupy osób dążącej do pielęgnowania tradycji strzeleckich. 13 marca 1986 roku doszło do wskrzeszenia tej organizacji pod nazwą Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego, które istnieje do dziś.

Zobacz regulamin zawodów

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.