Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 października 2017, Juliana, Łukasza, Bogumila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Czas - Miejsca - Ludzie

Obozy koncentracyjne, jenieckie i inne miejsca internowania są tematem czesko – polskiej publikacji „Czas – Miejsca – Ludzie. Nazistowski system obozów w latach drugiej wojny światowej”. Zapraszamy na promocję tej książki do Muzeum Górnośląskiego 25 października.

Nowe atrakcje w miechowickim schronie

Nowa prezentacja multimedialna w technologii Dolby Surround, wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć poświęconych tajemnicy Szybu Południowego KWK Miechowice oraz pamiątki związane z Górnym Śląskiem. To najnowsze atrakcje w schronie przy ul. Kasztanowej w Bytomiu - Miechowicach.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Bracia Kurkowi będą strzelać

Bracia Kurkowi będą strzelać Data publikacji: 9 marca 2016Celne oko, precyzja, technika, ale także i odrobina szczęścia. Takimi cechami powinien odznaczać się dobry strzelec Bractwa Kurkowego. W najbliższą sobotę, 12 marca Bracia Kurkowi zmierzą się na strzelnicy, rozpoczynając tym samym sezon zawodów strzeleckich.

Impreza odbędzie się na strzelnicy Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektronicznych w Bytomiu. Tam Bracia Kurkowi, ale również sympatycy bytomskiego Bractwa wezmą udział w turnieju, w którym powalczą o zwycięstwo w dwóch kategoriach: strzelając oburącz oraz z jednej ręki. Początek zawodów o 10.00.

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego jest jedną z najstarszych organizacji, sięgających XV wieku. Bytomskie bractwo działa z przerwą od 1495 roku. Ciekawostką jest fakt, że Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego powstało jako drugie w Polsce. Starsze jest tylko bractwo wywodzące się z Krakowa.

Wybuch II wojny światowej i wprowadzenie po 1945 roku rządów komunistycznych w Polsce zakończyło działalność Bractw Kurkowych w kraju. Reaktywacja bytomskiego bractwa była możliwa dzięki zaangażowaniu grupy osób dążącej do pielęgnowania tradycji strzeleckich. 13 marca 1986 roku doszło do wskrzeszenia tej organizacji pod nazwą Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego, które istnieje do dziś.

Więcej informacji o turnieju na stronie www.bkgb.org.pl

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.