Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 marca 2018, Lubomir, Benedykt, Mikolaj

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Bracia Kurkowi będą strzelać

Bracia Kurkowi będą strzelać Data publikacji: 9 marca 2016Celne oko, precyzja, technika, ale także i odrobina szczęścia. Takimi cechami powinien odznaczać się dobry strzelec Bractwa Kurkowego. W najbliższą sobotę, 12 marca Bracia Kurkowi zmierzą się na strzelnicy, rozpoczynając tym samym sezon zawodów strzeleckich.

Impreza odbędzie się na strzelnicy Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektronicznych w Bytomiu. Tam Bracia Kurkowi, ale również sympatycy bytomskiego Bractwa wezmą udział w turnieju, w którym powalczą o zwycięstwo w dwóch kategoriach: strzelając oburącz oraz z jednej ręki. Początek zawodów o 10.00.

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego jest jedną z najstarszych organizacji, sięgających XV wieku. Bytomskie bractwo działa z przerwą od 1495 roku. Ciekawostką jest fakt, że Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego powstało jako drugie w Polsce. Starsze jest tylko bractwo wywodzące się z Krakowa.

Wybuch II wojny światowej i wprowadzenie po 1945 roku rządów komunistycznych w Polsce zakończyło działalność Bractw Kurkowych w kraju. Reaktywacja bytomskiego bractwa była możliwa dzięki zaangażowaniu grupy osób dążącej do pielęgnowania tradycji strzeleckich. 13 marca 1986 roku doszło do wskrzeszenia tej organizacji pod nazwą Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego, które istnieje do dziś.

Więcej informacji o turnieju na stronie www.bkgb.org.pl

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.