Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 marca 2018, Gertruda, Patryk, Zbigniew

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Fryderyk Chopin i George Sand. W miłosnym rytmie

Fryderyk Chopin i George Sand. W miłosnym rytmie Data publikacji: 8 października 2017Zapraszamy w środę, 11 października do Muzeum Górnośląskiego na wykład poświęcony dziejom trudnego związku George Sand i Fryderyka Chopina. Dowiemy się nie tylko jaką rolę w życiu Chopina pełniła George Sand, ale również jak sama /dzięki pamiętnikom/ postrzegała ten trudny i tajemniczy związek.

George Sand była osobą skupiającą w sobie zalety intelektu i talent pisarski, miała na koncie wiele sukcesów, była osobowością o szerokich horyzontach, którą potraktowano w dziejach kultury polskiej niesprawiedliwie. Między innymi Jarosław Iwaszkiewicz pokazał ją w dość negatywnym świetle. Sand nie miał również szczęścia do przekładów swojej twórczości. Dopiero wydanie jej pamiętników „Historia mojego życia” w przekładzie Zbigniewa Skowrona pokazuje jak rozumiała się z Chopinem oraz jaką była osobą.

Podczas wykładu dowiemy się również najważniejszych faktów z życia George Sand i jej związku z Chopinem, między innymi, że była opiekunką ciężko chorego Fryderyka Chopina.

Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu na wykład o dziejach tego trudnego związku, po części okrytego tajemnicą (pisarka zniszczyła korespondencję z Chopinem), związku dwóch osób równie utalentowanych i równie intrygujących w swoich wyborach życiowych.

Wykład odbędzie się w Sali Kolumnowej /ul. Korfantego 34/, 11 października o 17.00.

Wstęp wolny!

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Muzeum Górnośląskie

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.