Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 grudnia 2018, Olimpia, Łukasz, Jolanta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Fryderyk Chopin i George Sand. W miłosnym rytmie

Fryderyk Chopin i George Sand. W miłosnym rytmie Data publikacji: 8 października 2017Zapraszamy w środę, 11 października do Muzeum Górnośląskiego na wykład poświęcony dziejom trudnego związku George Sand i Fryderyka Chopina. Dowiemy się nie tylko jaką rolę w życiu Chopina pełniła George Sand, ale również jak sama /dzięki pamiętnikom/ postrzegała ten trudny i tajemniczy związek.

George Sand była osobą skupiającą w sobie zalety intelektu i talent pisarski, miała na koncie wiele sukcesów, była osobowością o szerokich horyzontach, którą potraktowano w dziejach kultury polskiej niesprawiedliwie. Między innymi Jarosław Iwaszkiewicz pokazał ją w dość negatywnym świetle. Sand nie miał również szczęścia do przekładów swojej twórczości. Dopiero wydanie jej pamiętników „Historia mojego życia” w przekładzie Zbigniewa Skowrona pokazuje jak rozumiała się z Chopinem oraz jaką była osobą.

Podczas wykładu dowiemy się również najważniejszych faktów z życia George Sand i jej związku z Chopinem, między innymi, że była opiekunką ciężko chorego Fryderyka Chopina.

Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu na wykład o dziejach tego trudnego związku, po części okrytego tajemnicą (pisarka zniszczyła korespondencję z Chopinem), związku dwóch osób równie utalentowanych i równie intrygujących w swoich wyborach życiowych.

Wykład odbędzie się w Sali Kolumnowej /ul. Korfantego 34/, 11 października o 17.00.

Wstęp wolny!

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Muzeum Górnośląskie

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.