Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 lutego 2018, Wiktor, Cezary, Zygfryd

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Forum bytomski.pl Historia Miasta i Zabytki

Forum poświęcone w całości historii miasta Bytom i jego zabytkom. Zapraszamy do dyskusji!

Bogdan Peć

Bogdan Peć Data publikacji: 9 grudnia 2013Pochodzę prawie ze wschodu, bo spod Warszawy. Jako zakonnik nie podejmuję samodzielnych decyzji o miejscu mojego zamieszkania. To przełożeni skierowali mnie w roku 1991 na Górny Śląsk, do Gliwic, gdzie w diecezji byłem wikarym.

Moja przygoda z Bytomiem zaczęła się w 1994 roku, kiedy zacząłem realizować mój pomysł, by stworzyć ośrodek dla uzależnionych dzieci. Ponieważ miałem wsparcie przełożonych rozpoczęły się poszukiwania odpowiedniego budynku. Właśnie w Bytomiu stał ten, który odpowiadał naszym oczekiwaniom. W związku z Fundacją „Dom Nadziei" od 1995 roku jestem stałym bywalcem w Bytomiu. Bytom podoba mi się ze względu na swoją architekturę, która, chociaż zaniedbana, wciąż ma swój urok. Widzę smutne efekty gospodarki rabunkowej, ale też dostrzegam piękno postindustrialnej zabudowy i marzy mi się, by w budynkach pohutniczych urządzano mieszkania.

Dlatego podoba mi się Bobrek, i - wbrew pokutującym opiniom - uważam, że to naprawdę piękne miejsce, pełne życzliwych ludzi. Bo prawdziwym potencjałem Bytomia są przede wszystkim ludzie, zarówno ci mieszkający tu od dziada pradziada, jak i przyjezdni, ale zawsze życzliwi, potrafiący się porozumieć. Doskonale układa mi się współpraca z pracownikami Urzędu Miejskiego, Bytomskiego Centrum Kultury, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.  Tam spotykam się z ludźmi, na których zawsze mogę liczyć, bo są zapaleńcami i dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Wielki potencjał tkwi w bytomskiej służbie zdrowia, która stoi na naprawdę świetnym poziomie.

ks. Bogdan Peć, MSF - dyrektor Katolickiego Ośrodka "Dom Nadziei"Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.