Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 października 2018, Halki, Filipa, Przybyslawa

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Bluesowy "Helmut" na Piekarskiej

Bluesowy "Helmut" na  Piekarskiej Data publikacji: 4 września 2016Ponad 50 bluesmanów z całego Śląska przyjechało do Bytomia, aby wziąć udział w nietypowym Jam Session podczas Festiwalu Blues Bana. Pasażerowie tramwaju nr 38 mogli dziś posłuchać bluesowych utworów, wykonanych przez artystów m.in. z Rybnika, Katowic, Gliwic, Sosnowca oraz naszego miasta.

„Grasz – zagraj z nami, nie grasz – przyjdź posłuchaj” – pod takim hasłem odbył się już czwarty w Bytomiu Festiwal Blues Bana. Muzyka, którą słyszeli uczestnicy imprezy wynika z serca i zamiłowania do bluesa – mówi Aleksandra Bubniak, jedna z organizatorów imprezy. W środkowej części tramwaju zwanego potocznie „Helmutem” bluesmani wspólnie grali utwory znanych wykonawców. Nie gościmy zespołów, każdy kto ma ochotę i potrafi grać na jakimkolwiek instrumencie, może przyjść i dołączyć do tramwajowego bandu – informuje Aleksandra Bubniak. W tym roku wystąpiło wielu młodych fanów tej muzyki – dodała.

Pierwotnie impreza odbywała się w tramwaju typu „N”, który na co dzień kursuje po ulicy Piekarskiej, ale z uwagi na duże zainteresowanie, musiał on być zmieniony na większy. Podczas każdego przejazdu tramwaj był pełny. Wypełniali go muzycy, uczestnicy festiwalu oraz zwykli pasażerowie.

Dlaczego tramwaj? Chcieliśmy przedstawić bluesa w nietypowej formie, na scenie ruchomej. Tramwaj wydawał się rozwiązaniem idealnym. Tym bardziej, że przy okazji festiwalu będzie okazja wypromowania bytomskiej „perełki” jaką jest najstarszy tramwaj i najkrótsza linia tramwajowa – powiedział Krzysztof Wydro, współorganizator imprezy.

W Polsce miesiącem bluesa jest wrzesień. Nasi bluesmani w ten sposób oddają cześć nieformalnemu Królowi Bluesa B.B. Kingowi, który urodził się 16 września 1925 roku. Bytomska impreza znana jest nie tylko na Śląsku – jest wpisana w kalendarz polskich Festiwali Bluesowych.

Bluesmani umilali czas pasażerom 38-ki do godziny 18:00. Później wszyscy udali się do miechowickiej Starej Piekarni, gdzie kontynuowano Jam Session. To właśnie tam, do 10 września potrwa wystawa zdjęć z poprzednich edycji Blues Bany.


Galeria zdjęć:Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Organizatorzy Blues Bany

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.